Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzięki realizacji nowych inwestycji na Śląsku wydłuży się droga ekspresowa S1, a modernizacja linii kolejowych Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego usprawni przewóz towarowy. Wsparcie otrzyma także Kampania Kolejowa ABC.

Trzy umowy o dofinansowanie projektów z Funduszy Europejskich zawarło Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

- Polski rząd zapewnia w całym kraju coraz lepszy transport. Dziś inwestujemy pieniądze unijne i krajowe w drogę i kolej na Śląsku. Wartość wkładu krajowego dla  trzech projektów to 375 milionów złotych. Dzięki rewitalizacji północnej części obwodnicy towarowej Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego znacząco usprawni się ruch kolejowy.

Po odnowionych trasach pojedzie więcej ładunków, co zwiększy konkurencyjność transportu kolejowego w tym regionie. Dostępność komunikacyjną województwa śląskiego wyraźnie poprawi także budowa fragmentu trasy S1 pomiędzy Podwarpiem a Dąbrową Górniczą – mówił wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który uczestniczył w podpisaniu umów.

- Umowy, jakie dzisiaj podpisujemy to nie tylko wsparcie dla inwestycji transportowych. Dofinansowanie na dalszą działalność uzyska Kampania Kolejowe ABC. To ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego, skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców. Projekt otrzyma 9 mln zł wsparcia krajowego - dodał Waldemar Buda.

Kampania, realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego, otrzyma 51 mln zł ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Za te pieniądze będą prowadzone zajęcia edukacyjne na terenie całej Polski. Uzyskane środki zostaną wykorzystane także na informacyjno-edukacyjną kampanię medialną na rzecz poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa pasażerów.

{crossposting}

Czytaj więcej

Ignacok: Transformacja cyfrowa dotyka dystrybucji energii elektrycznej

5 milionów nowych odczytów trafia codziennie do innowacyjnego systemu informatycznego, wdrożonego w Grupie Tauron. Zbudowany w ramach projektu badawczo-rozwojowego system korzysta z danych z ponad 400 tysięcy inteligentnych liczników zamontowanych już przez Tauron u klientów na terenie Wrocławia.

Więcej…

Drewno jako materiał budowlany: rzeczy, które musisz wiedzieć

Niezależnie od tego, czy budujesz dom od podstaw, czy kupujesz dom po raz pierwszy, warto poznać zalety i wady drewna jako materiału budowlanego - w końcu musi przetrwać próbę czasu.

Więcej…

Gliński: Tadeusz Markiewicz pełen ciepła i skromności, budził powszechny szacunek

Odszedł wyjątkowy mistrz rzeźby, zostawiając uczucie pustki, wypełniane pamięcią o twórcy i dziełach. Opisując najkrócej Jego drogę twórczą, należy powiedzieć, że był wyjątkowo utalentowanym rzeźbiarzem, oddanym sztuce wrażliwym człowiekiem i szczerym patriotą.

Więcej…

Morawiecki: Rzeczą kluczową jest, żebyśmy budowali takie centra wdrożeniowe jak to na Śląsku

Śląsk, który słynie z przemysłu, innowacji przemysłowych, jest równie znany na całym świecie z innowacji w medycynie

Rzeczą kluczową jest żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia oparty o najnowsze rozwiązania medyczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Centrum Badawczo-Wdrożeniowym Silesia LabMed.

Więcej…

Władyczak: Kontynuowaliśmy szeroką współpracę z licznymi wykonawcami inwestycji

W 2020 r. segment gwarancji ubezpieczeniowych przyniósł Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) 42,9 mln zł składki przypisanej brutto. To najlepszy wynik w historii spółki, większy o 21 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Więcej…