Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W programach regionalnych jest dostępna szeroka pula środków na finansowanie działań przedsiębiorstw, które chcą podbijać zagraniczne rynki oraz promocję gospodarczą regionów - mówił wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podczas otwarcia Zgierskiego Forum Gospodarczego.

Dwudniowe wydarzenie jest połączone z otwarciem Starego Młyna - nowej siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu oraz wręczeniem nagród gospodarczych.

- Rząd podejmuje działania wspierające rozwój polskich przedsiębiorstw, również w zakresie internacjonalizacji i eksportu. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej odpowiada za te działania, które są finansowane ze środków europejskich w ramach regulacji ustanowionych na poziomie UE - mówił wiceminister Waldemar Buda.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Rozwoju koordynuje również ponowne wykorzystanie środków unijnych, które pozostają w polskich regionach po rozliczeniu i zamknięciu programów regionalnych z Komisją Europejską. Są to przede wszystkim środki unijne, które zostały zaangażowane w projekty z zakresu instrumentów finansowych (instrumentów pożyczkowych oraz poręczeniowych). Dalsze wykorzystanie tych środków nie podlega już przepisom unijnym.

- Dostępność funduszy unijnych na lata 2021-2027 oraz dodatkowo środki, które pozostają w regionach po perspektywie finansowej 2014-2020, powinny stworzyć możliwość uzyskania dofinansowania, głównie w formie zwrotnej, przez każdego przedsiębiorcę z sektora MŚP, mającego dobry pomysł na podbój zagranicznych rynków - wspomniał wiceminister Buda.

W perspektywie finansowej 2021-2027 planowane jest wsparcie projektów z zakresu promocji gospodarki krajowej, w tym wsparcie internacjonalizacji MŚP oraz promocji eksportu.

- Trwają intensywne prace nad nowymi programami na lata 2021-2027. Z funduszy europejskich dla województwa łódzkiego planowane jest wsparcie wzrostu internacjonalizacji przedsiębiorstw, w tym zwiększenie zdolności przedsiębiorstw do tworzenia produktów i usług o potencjale eksportowym , poszukiwania i zdobywania nowych rynków oraz zmiany modelu biznesowego - zaznaczył Waldemar Buda.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…