Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W programach regionalnych jest dostępna szeroka pula środków na finansowanie działań przedsiębiorstw, które chcą podbijać zagraniczne rynki oraz promocję gospodarczą regionów - mówił wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podczas otwarcia Zgierskiego Forum Gospodarczego.

Dwudniowe wydarzenie jest połączone z otwarciem Starego Młyna - nowej siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu oraz wręczeniem nagród gospodarczych.

- Rząd podejmuje działania wspierające rozwój polskich przedsiębiorstw, również w zakresie internacjonalizacji i eksportu. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej odpowiada za te działania, które są finansowane ze środków europejskich w ramach regulacji ustanowionych na poziomie UE - mówił wiceminister Waldemar Buda.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Rozwoju koordynuje również ponowne wykorzystanie środków unijnych, które pozostają w polskich regionach po rozliczeniu i zamknięciu programów regionalnych z Komisją Europejską. Są to przede wszystkim środki unijne, które zostały zaangażowane w projekty z zakresu instrumentów finansowych (instrumentów pożyczkowych oraz poręczeniowych). Dalsze wykorzystanie tych środków nie podlega już przepisom unijnym.

- Dostępność funduszy unijnych na lata 2021-2027 oraz dodatkowo środki, które pozostają w regionach po perspektywie finansowej 2014-2020, powinny stworzyć możliwość uzyskania dofinansowania, głównie w formie zwrotnej, przez każdego przedsiębiorcę z sektora MŚP, mającego dobry pomysł na podbój zagranicznych rynków - wspomniał wiceminister Buda.

W perspektywie finansowej 2021-2027 planowane jest wsparcie projektów z zakresu promocji gospodarki krajowej, w tym wsparcie internacjonalizacji MŚP oraz promocji eksportu.

- Trwają intensywne prace nad nowymi programami na lata 2021-2027. Z funduszy europejskich dla województwa łódzkiego planowane jest wsparcie wzrostu internacjonalizacji przedsiębiorstw, w tym zwiększenie zdolności przedsiębiorstw do tworzenia produktów i usług o potencjale eksportowym , poszukiwania i zdobywania nowych rynków oraz zmiany modelu biznesowego - zaznaczył Waldemar Buda.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…