Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Trwają konsultacje założeń Umowy Partnerstwa - najważniejszego dokumentu określającego, w co zostaną zainwestowane Fundusze Europejskie przez najbliższe siedem lat. Kolejne konsultacje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zorganizowało w woj. małopolskim.

W nowej perspektywie funduszy unijnych ten region może liczyć na co najmniej 1,5 mld euro ze środków z polityki spójności, a także na 247 mln euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W spotkaniu konsultacyjnym z samorządowcami, mieszkańcami i przedsiębiorcami z regionu wziął udział Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

- Województwo małopolskie sprawnie i efektywnie wykorzystuje fundusze unijne dostępne w obecnym programie regionalnym na lata 2014-2020. W kolejnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 Małopolska może liczyć na 1,54 mld euro w ramach polityki spójności - mówił wiceminister Waldemar Buda podczas spotkania.

Wiceminister dodał, że do podziału pozostaje ponad 7 mld euro na wszystkie programy regionalne. Środki te zostaną podzielone na województwa po negocjacjach kontraktu programowego. Jeśli marszałek przedstawi dobre inwestycje i dobrze je uargumentuje, województwo ma szansę otrzymać dodatkowe środki.

- Z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Małopolska otrzyma 247 mln euro. Obszarem szczególnie narażonym na negatywne skutki transformacji energetycznej jest przede wszystkim podregion oświęcimski. W sektorze wydobycia węgla pracuje niemal 11 tys. osób - zaznaczył wiceminister.

Pieniądze unijne trafią do woj. małopolskiego również z Funduszu Odbudowy oraz programów krajowych finansowanych ze środków polityki spójności.

- W perspektywie 2014-2020 w woj. małopolskim dofinansowano inwestycje z programów krajowych kwotą 11,7 mld zł. Pod tym względem województwo ma trzecie miejsce w Polsce po mazowieckim i śląskim. W nowej perspektywie województwo ma szansę pozostać w czołówce inwestycji finansowanych z programów krajowych - zaznaczył wiceminister.

- W najbliższych latach fundusze unijne wraz z pieniędzmi z budżetu państwa będą wspierać najważniejsze potrzeby Polski. Będziemy inwestować w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i kapitał społeczny
- wyliczał wiceminister.

Po przyjęciu Umowy Partnerstwa przez rząd i projektów programów regionalnych przez zarządy województw odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską.

- Jeszcze w 2021 r. chcemy inwestować Fundusze Europejskie dostępne w nowej perspektywie - mówił podczas spotkania wiceminister Waldemar Buda.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…