W nowej perspektywie funduszy unijnych ten region może liczyć na co najmniej 1,5 mld euro ze środków z polityki spójności, a także na 247 mln euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W spotkaniu konsultacyjnym z samorządowcami, mieszkańcami i przedsiębiorcami z regionu wziął udział Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Wiceminister dodał, że do podziału pozostaje ponad 7 mld euro na wszystkie programy regionalne. Środki te zostaną podzielone na województwa po negocjacjach kontraktu programowego. Jeśli marszałek przedstawi dobre inwestycje i dobrze je uargumentuje, województwo ma szansę otrzymać dodatkowe środki.
- Z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Małopolska otrzyma 247 mln euro. Obszarem szczególnie narażonym na negatywne skutki transformacji energetycznej jest przede wszystkim podregion oświęcimski. W sektorze wydobycia węgla pracuje niemal 11 tys. osób - zaznaczył wiceminister.
Pieniądze unijne trafią do woj. małopolskiego również z Funduszu Odbudowy oraz programów krajowych finansowanych ze środków polityki spójności.
- W perspektywie 2014-2020 w woj. małopolskim dofinansowano inwestycje z programów krajowych kwotą 11,7 mld zł. Pod tym względem województwo ma trzecie miejsce w Polsce po mazowieckim i śląskim. W nowej perspektywie województwo ma szansę pozostać w czołówce inwestycji finansowanych z programów krajowych - zaznaczył wiceminister.
- W najbliższych latach fundusze unijne wraz z pieniędzmi z budżetu państwa będą wspierać najważniejsze potrzeby Polski. Będziemy inwestować w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i kapitał społeczny
- wyliczał wiceminister.
Po przyjęciu Umowy Partnerstwa przez rząd i projektów programów regionalnych przez zarządy województw odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską.
- Jeszcze w 2021 r. chcemy inwestować Fundusze Europejskie dostępne w nowej perspektywie - mówił podczas spotkania wiceminister Waldemar Buda.
{crossposting}