Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ministerstwo finansów, funduszy i polityki regionalnej zakończyło konsultacje Umowy Partnerstwa, która określa na co zostaną przeznaczone dotacje unijne z polityki spójności i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w latach 2021-2027.

Około 40% pieniędzy z polityki spójności trafi na programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. 75% tych środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału w czasie negocjacji kontraktu programowego. Rozmowy w tej sprawie z przedstawicielami województw już trwają. Wiceminister FFiPR Waldemar Buda spotkał się z marszałkami województw śląskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego.

Wiceminister przypomniał, że do rozdysponowania na wszystkie regiony jest jeszcze 7,1 mld euro. Warunkiem otrzymania dodatkowych funduszy jest opracowanie i zgłoszenie przez marszałków dobrych projektów rozwojowych.

- Zależy nam na wsparciu kluczowych i perspektywicznych inwestycji. Spotkania z marszałkami służą poznaniu ich wizji rozwoju województw - podkreślił wiceminister.

Jak zaznaczył wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej każdy region ma szansę na dodatkowe fundusze z rezerwy programowej.

- Województwo świętokrzyskie otrzyma co najmniej 1,106 mld euro z programu regionalnego. To daje kwotę 891 euro na jednego mieszkańca i największy wynik kraju - powiedział podczas spotkania z Andrzejem Bętkowskim, marszałkiem województwa świętokrzyskiego, wiceminister.

Jak zaznaczył minister Buda, woj. świętokrzyskie będzie także objęte następcą programu Polska Wschodnia, którego budżet dla sześciu województw wynosi 2,5 mld euro.

Podczas spotkania z Jakubem Chełstowskim, marszałkiem województwa śląskiego, który uczestniczył w spotkaniu zdalnie, oraz Wojciechem Kałużą, wicemarszałkiem województwa śląskiego, minister Buda przypomniał, że ten region to jeden z największych beneficjentów funduszy europejskich w nowej perspektywie finansowej.

- Śląsk otrzyma co najmniej 2,36 mld euro z programu regionalnego oraz 2,07 mld euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji - powiedział wiceminister Waldemar Buda.

Przypomniał, że wiele inwestycji w regionie będzie finansowanych także z programów krajowych. Kontynuowana będzie także realizacja Programu dla Śląska.

- Podlasie to region, który wymaga dużego wsparcia i takie otrzyma. Z programu regionalnego do województwa trafi co najmniej 992 mln euro - zapewniał Artura Kosickiego, marszałka województwa podlaskiego, wiceminister Buda.

Podobnie jak świętokrzyskie, podlaskie zostanie objęte wsparciem z następcy programu Polska Wschodnia.

Jak podkreślił sekretarz stanu w MFFiPR, każde województwo będzie mogło również korzystać z środków Funduszu Odbudowy oraz programów krajowych, finansowanych z środków polityki spójności.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…