Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył prof. Cezaremu Kochalskiemu akt powołania w skład Rady Polityki Pieniężnej.

- Bardzo serdecznie gratuluję i bardzo się cieszę, że mogłem powierzyć Panu Profesorowi to niezwykle ważne zadanie – powiedział prezydent podczas uroczystości wręczenia Cezaremu Kochalskiemu akt powołania do RPP.

W ocenie prezydenta Cezary Kochalski to „najlepsza osoba (…) jaką mogę wybrać”, która  „zasiądzie w imieniu prezydenta RP, jako jego przedstawiciel w Radzie Polityki Pieniężnej – organie, który ma dla funkcjonowania państwa, dla gospodarki państwa, a przede wszystkim dla systemu finansowego państwa fundamentalne wręcz – można powiedzieć – znaczenie”.

- Cieszę się z tego względu, że miałem możliwość przez trzy lata współpracować z Panem Profesorem, jako moim doradcą, jako wyznaczonym przeze mnie także członkiem Komisji Nadzoru Finansowego i o jednym jestem przekonany, że jest Pan Profesor bardzo spokojnym i wyważonym analitykiem badającym rynek finansowy, badającym sytuację ekonomiczną kraju, analizującym w szczegółach i niepodejmującym żadnych pochopnych decyzji – dodał prezydent Duda. - To jest ogromnie ważne, zwłaszcza, jeżeli chodzi o system finansowy, politykę pieniężną.

- A właśnie polityka pieniężna jest tą specyfiką, którą zajmuje się Rada Polityki Pieniężnej – mówił dalej prezydent. - Oczywiście to jest także niezwykle ważne zadanie de facto nadzorowania działalności Narodowego Banku Polskiego, bo jeżeli komisja bada sprawozdania NBP z jego działalności, Rada – jeżeli analizuje, to znaczy, że jej rola nad Narodowym Bankiem Polskim jest niemalże rolą nadzorczą. Jest to na pewno rola niezwykle ważna – kształtowania w ogóle polityki pieniężnej, z jednej strony, a z drugiej strony także odpowiedzialności za cały system finansowy, a w efekcie, można śmiało powiedzieć, za gospodarkę państwa. Bo jeżeli choćby weźmiemy kwestię ustalania stóp procentowych, jaki to ma wpływ na gospodarkę, na giełdę, na sytuację sektora bankowego, każdy ekonomista doskonale wie o tym, że ten wpływ jest ogromny – dodał Duda.

W jego przekonaniu dlatego znaczenie Rady Polityki Pieniężnej dla gospodarki państwa jest tak ogromne. - Cieszę się, że doświadczony ekonomista, naukowiec, z dorobkiem, ale z drugiej strony także praktyk obserwujący rynek, a zarazem zajmujący się także kwestiami rozwoju przedsiębiorczości, kwestiami zarządzania przedsiębiorstwem, będzie się teraz przyglądał rynkowi finansowemu również od tej strony praktycznej i będzie współodpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej państwa – stwierdził prezydent.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…