Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył prof. Cezaremu Kochalskiemu akt powołania w skład Rady Polityki Pieniężnej.

- Bardzo serdecznie gratuluję i bardzo się cieszę, że mogłem powierzyć Panu Profesorowi to niezwykle ważne zadanie – powiedział prezydent podczas uroczystości wręczenia Cezaremu Kochalskiemu akt powołania do RPP.

W ocenie prezydenta Cezary Kochalski to „najlepsza osoba (…) jaką mogę wybrać”, która  „zasiądzie w imieniu prezydenta RP, jako jego przedstawiciel w Radzie Polityki Pieniężnej – organie, który ma dla funkcjonowania państwa, dla gospodarki państwa, a przede wszystkim dla systemu finansowego państwa fundamentalne wręcz – można powiedzieć – znaczenie”.

- Cieszę się z tego względu, że miałem możliwość przez trzy lata współpracować z Panem Profesorem, jako moim doradcą, jako wyznaczonym przeze mnie także członkiem Komisji Nadzoru Finansowego i o jednym jestem przekonany, że jest Pan Profesor bardzo spokojnym i wyważonym analitykiem badającym rynek finansowy, badającym sytuację ekonomiczną kraju, analizującym w szczegółach i niepodejmującym żadnych pochopnych decyzji – dodał prezydent Duda. - To jest ogromnie ważne, zwłaszcza, jeżeli chodzi o system finansowy, politykę pieniężną.

- A właśnie polityka pieniężna jest tą specyfiką, którą zajmuje się Rada Polityki Pieniężnej – mówił dalej prezydent. - Oczywiście to jest także niezwykle ważne zadanie de facto nadzorowania działalności Narodowego Banku Polskiego, bo jeżeli komisja bada sprawozdania NBP z jego działalności, Rada – jeżeli analizuje, to znaczy, że jej rola nad Narodowym Bankiem Polskim jest niemalże rolą nadzorczą. Jest to na pewno rola niezwykle ważna – kształtowania w ogóle polityki pieniężnej, z jednej strony, a z drugiej strony także odpowiedzialności za cały system finansowy, a w efekcie, można śmiało powiedzieć, za gospodarkę państwa. Bo jeżeli choćby weźmiemy kwestię ustalania stóp procentowych, jaki to ma wpływ na gospodarkę, na giełdę, na sytuację sektora bankowego, każdy ekonomista doskonale wie o tym, że ten wpływ jest ogromny – dodał Duda.

W jego przekonaniu dlatego znaczenie Rady Polityki Pieniężnej dla gospodarki państwa jest tak ogromne. - Cieszę się, że doświadczony ekonomista, naukowiec, z dorobkiem, ale z drugiej strony także praktyk obserwujący rynek, a zarazem zajmujący się także kwestiami rozwoju przedsiębiorczości, kwestiami zarządzania przedsiębiorstwem, będzie się teraz przyglądał rynkowi finansowemu również od tej strony praktycznej i będzie współodpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej państwa – stwierdził prezydent.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…