Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył prof. Cezaremu Kochalskiemu akt powołania w skład Rady Polityki Pieniężnej.

- Bardzo serdecznie gratuluję i bardzo się cieszę, że mogłem powierzyć Panu Profesorowi to niezwykle ważne zadanie – powiedział prezydent podczas uroczystości wręczenia Cezaremu Kochalskiemu akt powołania do RPP.

W ocenie prezydenta Cezary Kochalski to „najlepsza osoba (…) jaką mogę wybrać”, która  „zasiądzie w imieniu prezydenta RP, jako jego przedstawiciel w Radzie Polityki Pieniężnej – organie, który ma dla funkcjonowania państwa, dla gospodarki państwa, a przede wszystkim dla systemu finansowego państwa fundamentalne wręcz – można powiedzieć – znaczenie”.

- Cieszę się z tego względu, że miałem możliwość przez trzy lata współpracować z Panem Profesorem, jako moim doradcą, jako wyznaczonym przeze mnie także członkiem Komisji Nadzoru Finansowego i o jednym jestem przekonany, że jest Pan Profesor bardzo spokojnym i wyważonym analitykiem badającym rynek finansowy, badającym sytuację ekonomiczną kraju, analizującym w szczegółach i niepodejmującym żadnych pochopnych decyzji – dodał prezydent Duda. - To jest ogromnie ważne, zwłaszcza, jeżeli chodzi o system finansowy, politykę pieniężną.

- A właśnie polityka pieniężna jest tą specyfiką, którą zajmuje się Rada Polityki Pieniężnej – mówił dalej prezydent. - Oczywiście to jest także niezwykle ważne zadanie de facto nadzorowania działalności Narodowego Banku Polskiego, bo jeżeli komisja bada sprawozdania NBP z jego działalności, Rada – jeżeli analizuje, to znaczy, że jej rola nad Narodowym Bankiem Polskim jest niemalże rolą nadzorczą. Jest to na pewno rola niezwykle ważna – kształtowania w ogóle polityki pieniężnej, z jednej strony, a z drugiej strony także odpowiedzialności za cały system finansowy, a w efekcie, można śmiało powiedzieć, za gospodarkę państwa. Bo jeżeli choćby weźmiemy kwestię ustalania stóp procentowych, jaki to ma wpływ na gospodarkę, na giełdę, na sytuację sektora bankowego, każdy ekonomista doskonale wie o tym, że ten wpływ jest ogromny – dodał Duda.

W jego przekonaniu dlatego znaczenie Rady Polityki Pieniężnej dla gospodarki państwa jest tak ogromne. - Cieszę się, że doświadczony ekonomista, naukowiec, z dorobkiem, ale z drugiej strony także praktyk obserwujący rynek, a zarazem zajmujący się także kwestiami rozwoju przedsiębiorczości, kwestiami zarządzania przedsiębiorstwem, będzie się teraz przyglądał rynkowi finansowemu również od tej strony praktycznej i będzie współodpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej państwa – stwierdził prezydent.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: W Dniu Podchorążego składam podziękowania

Podchorążowie, którzy rozpoczęli Powstanie Listopadowe kierowali się wzniosłymi pobudkami. Dążyli do tego, żeby Polska była wolna. Kochali naszą Ojczyznę. Jestem o tym przekonany, że podobne pobudki kierują wami w codziennej realizacji zadań i przygotowywaniu się do służby.

Więcej…

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…