Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przyszłość Partnerstwa Wschodniego i przygotowania do najbliższego Szczytu UE z państwami PW zaplanowanego na 18 czerwca br. oraz wysiłki na rzecz opanowania pandemii koronawirusa były głównymi tematami rozmów przeprowadzonych przez ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z szefami dyplomacji Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. 

Szef polskiej dyplomacji odnotował, że państwa Partnerstwa Wschodniego otrzymują odczuwalne wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej w walce z pandemią COVID-19.  

- Bez względu na formułę i termin, Szczyt UE-PW powinien dawać świadectwo zaangażowania UE w politykę wschodnią - zaznaczył minister Czaputowicz. Dodał też, że szczyt powinien koncentrować się przede wszystkim na ożywieniu gospodarczym. - W następnym kroku, po opanowaniu pandemii będziemy musieli skupić się na wspólnych działaniach dotyczących radzenia sobie z konsekwencjami gospodarczymi i społecznymi kryzysu - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Zapowiedział także kontynuację konsultacji na temat perspektyw rozwoju Partnerstwa Wschodniego w gronie krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Okazją do tego będzie rozpoczynające się 1 lipca roczne przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej. Szef polskiego MSZ zapowiedział organizację spotkania ministrów spraw zagranicznych w formacie państw V4 i PW, które poświęcone zostanie wypracowaniu rekomendacji dla przyszłości polityki. 

Polska aktywnie wspiera kraje Partnerstwa Wschodniego w walce z pandemią koronawirusa. W ramach pomocy rozwojowej i humanitarnej przekazana została pomoc do państw tej inicjatywy. Na Białoruś dotarł konwój z lekami, środkami medycznymi i ochronnymi. 

- Szybka i niezbędna pomoc udzielona krajom Partnerstwa Wschodniego potwierdza polską solidarność i wsparcie dla naszych partnerów w tak trudnych dla wszystkich czasach - zaznaczył minister Czaputowicz. Zadeklarował także gotowość dalszej pomocy, jeśli sytuacja związana z pandemią koronawirusa w krajach Partnerstwa Wschodniego będzie tego wymagała.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…