„Na jednych z pierwszych zajęć dla studentów ekonomii uczymy o pojęciu klęski urodzaju. Analizujemy, co oznacza prawo podaży i popytu, omawiamy wykresy tych dwóch sił rynkowych, które potem określają cenę. Przesunięcie podaży w wyniku nadprodukcji prowadzi, przy niezmienionym popycie, do drastycznego spadku cen, a w rezultacie problemów z zagospodarowaniem surowców przez producentów.
W przypadku rolnictwa rozdrobnienie producentów nie pozwala na takie działanie. Po drugie, zwiększenie popytu, bo tylko tak można się uchronić przed spadkiem cen i przychodów.” – tłumaczy Rzeczpospolitej dr Piotr Gołasa, z Katedry Finansów Wydziału Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Zdaniem eksperta właśnie sytuacja klęski urodzaju panowała w zeszłym roku w Polsce, przez co ceny skupu osiągnęły historyczne minimum. Dodatkowo rynki zagraniczne nie są opcją dla sadowników – owoce z Ukrainy czy Chin są mocną konkurencją, a Rosja nadal ma zamknięty rynek dla naszych producentów. Niezrozumiałe z tego powodu są propozycje rządu, który chce ograniczyć skup owoców krajowych przez podwyżkę podatku na napoje owocowe z wysoką zawartością soku.
Po przyjęciu tej propozycji wniwecz poszłyby akcje promujące eksport. Sami ograniczylibyśmy popyt na owoce skupowane przez polskich producentów napojów. Działania rządu na rynku lokalnym są więc całkowicie sprzeczne z zaleceniami ekonomistów w walce z klęską urodzaju. Zamiast stymulować popyt, MF chce go ograniczyć. Równocześnie obniżka VAT do 5 proc. przysługiwałaby producentom słonych przekąsek, chipsów i krakersów. W ten sposób zagraniczne koncerny produkujące przetworzoną żywność dostałyby fiskalny prezent kosztem polskich przetwórców i sadowników.” – dodaje dr Gołasa.
Projekt podwyżki został na razie wstrzymany w Sejmie po protestach ministerstwa i sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na razie nie znane są dalsze losy projektu, choć pojawiają się głosy z rządu, że będzie on jeszcze procedowany w wakacje. Zdaniem dr. Gołasy jedynym wyjściem satysfakcjonującym sadowników powinna być autopoprawka wycofując podwyżkę podatku na napoje owocowe lub całkowite odrzucenie zmian matrycy VAT.
{crossposting}