Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niezależnie od tego, czy budujesz dom od podstaw, czy kupujesz dom po raz pierwszy, warto poznać zalety i wady drewna jako materiału budowlanego - w końcu musi przetrwać próbę czasu.

Drewno – naturalny surowiec jako materiał budowlany?

Właściciele budynków drewnianych muszą podejmować świadome decyzje dotyczące materiałów użytych do budowy ich domu, aby uniknąć kosztownych napraw i możliwych do uniknięcia szkód w przyszłości. Istnieje wiele czynników, które decydują o tym, czy drewno będzie odpowiednim materiałem dla Twojego domu. Klimat oraz inne aspekty środowiskowe, takie jak powodzie i zanieczyszczenia powietrza, są jednymi z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę budując domki drewniane. Oto lista zalet oraz wad drewna jako materiału budowlanego: 

Zalety drewna jako materiału budowlanego:

  1. Szybkość budowy 

Chociaż rama jest zwykle budowana na miejscu, niektóre elementy mogą być prefabrykowane, co pozwala na krótszy czas budowy.

  1. Prostota konstrukcji 

Drewniane elementy jak belki i słupki można przycinać na wymiar na miejscu − w przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych, nie jest wymagany ciężki sprzęt.

  1. Właściwości izolacyjne. 

W porównaniu z innymi materiałami, takimi jak szkło, beton i stal, drewno ma niską przewodność cieplną − innymi słowy zatrzymuje ciepło i sprawia, że ​​dom jest bardziej energooszczędny.

  1. Zrównoważony rozwój 

Budynki drewniane, w przeciwieństwie do budynków betonowych i stalowych, są wykonane z odnawialnego surowca − drzew.

  1. Korzyści z wychwytywania dwutlenku węgla 

W trakcie swojego cyklu życia drzewa usuwają węgiel z powietrza, ale przywracają go do gleby i atmosfery, kiedy ostatecznie ulegają rozkładowi. Jednak, gdy do budowy domu wykorzystuje się drewno, węgiel pozostaje uwięziony, przynajmniej tak długo, jak długo stoi budynek.

Wady drewna jako materiału budowlanego:

  1. Gnicie drewna 

Chociaż poczyniono ogromne postępy w obróbce drewna, aby przedłużyć jego żywotność, nadal jest ono bardzo podatne na gnicie. Pleśń również może stanowić problem w konstrukcjach drewnianych, chociaż można tego uniknąć, zwracając uwagę na kontrolę wilgoci, prawidłowe uszczelnienie okien i podjęcie innych środków zapobiegawczych. 

  1. Ryzyko pożaru

Zastosowanie środków zmniejszających palność i instalacja automatycznego systemu gaszenia pożaru w ukończonych budynkach o konstrukcji drewnianej może ograniczyć ryzyko wystąpienia ognia. Jednak zabezpieczenia drewna powinny się zacząć już na wczesnych etapach budowy. 

  1. Pęknięcia drewna

Jednym z największych wrogów konstrukcji drewnianych jest słońce. Promienie słoneczne powodują, że drewno kurczy się i pęka. Ponadto domek drewniany, który jest za bardzo narażony na mocne światło słoneczne jest narażony na utratę naturalnego koloru − drewno szybko traci swój blask i połysk. Jednak tego typu uszkodzenia różnią się w zależności od rodzaju drewna oraz intensywności promieni słonecznych.    

  1. Ograniczenia strukturalne 

Drewno jest doskonałym wyborem dla wielu tradycyjnych domów. Jednak niektóre cechy konstrukcyjne występujące w bardziej współczesnych domach, takie jak elementy wspornikowe lub duże okna, mogą być trudne do osiągnięcia w przypadku konstrukcji drewnianej. Konstrukcje betonowe i stalowe mogą być bardziej odpowiednim wyborem dla niektórych współczesnych projektów domów. 

Jak każdy materiał drewno posiada swoje wady i zalety, które należy odpowiednio przemyśleć przed podjęciem procesu budowy. Należy również pamiętać o tym, że przy odpowiedniej konserwacji i starannej opiece te wady są znikome, a drewno może zaoferować szereg udogodnień, o których wcześniej nie wiedzieliśmy.   

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…