W dyskusjach dopisało grono przedstawicieli zarówno z strony rządowej, jak i opozycyjnej. To oznacza, że debaty, które czasem przerodziły się w spory między jej uczestnikami, miały dużą wiarygodność. Można wyciągnąć z ich wnioski, na podstawie których zarysują się podstawy pod przyszłość współpracy gospodarczej z zagranicą i zwiększenie efektywności działań gospodarczych w Polsce. - mówi dr Jacek Janiszewski z Stowarzyszenia "Współpraca i Integracja".
Gośćmi specjalnymi byli: prof. dr hab. inż. Michał Kleiber – Polska Akademia Nauk, Henryk Kowalczyk - Minister Środowiska, dr Jerzy Kwieciński – Minister Inwestycji i Rozwoju, Marek Zagórski – Minister Cyfryzacji, prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński - Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, dr Marek Cywiński – Prezes Kapsch Telematic Services Sp. z o.o.
Po sesji plenarnej uczestnicy przenieśli się do Hotelu Copernicus, gdzie przez dwa dni trwały panele dyskusyjne. Poruszono takie tematy jak: przyszłość polskiej branży spirytusowej, media i gospodarka, czy ocena współpracy gospodarczej Polski z Ukrainą, Białorusią i Kazachstanem. W dyskusjach wzięli udział między innymi: Krzysztof Przybył z fundacji Teraz Polska, Dawid Piekarz Instytutu Staszica, Wiktor Świetlik z Programu III Polskiego Radia, Ryszard Hordyński z Huawei czy Elżbieta Kwiecińska – Prysłopska z Stowarzyszenia Polska Wódka
Nie zabrakło także marszałka województwa kujawsko-pomorskiego - Piotra Całbeckiego i prezydenta Torunia – Michała Zaleskiego. Byliśmy zadowoleni z przebiegu spotkania i profesjonalizmu odpowiedzi uczestników debaty. - dodał Janiszewski.
W trakcie samego Welconomy odbyło się około trzydzieści paneli dyskusyjnych, a w wydarzeniu wzięło udział blisko dwa tysiące gości z całego świata oraz trzystu moderatorów i prelegentów. Duże zainteresowanie wzbudziła dyskusja na temat Blockchain. Okazało się także, że mamy ogromne możliwości jeżeli chodzi o współpracę międzynarodową. Pomysł, by pokazać potencjał kooperacji z takimi krajami jak Angola, Brazylia, Indonezja, Irak, czy Nigeria bardzo się spodobał uczestnikom dyskusji i pokazał, że dobrze rokuje na przyszłość. Do przyszłego roku odbędą się misje gospodarcze do wspomnianych państw, a na kolejnej edycji Welconomy przedstawimy możliwości kolejnych krajów, daleko położonych od Polski. Śmiało mogę już zaprosić gości do uczestnictwa w debatach przyszłorocznych, pewnie w jeszcze większym zakresie tematycznym. - reasumuje.