Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od 2020 r. „Emerytura+”, czyli tzw. trzynasta emerytura, będzie gwarantowana ustawą i wypłacana co roku. Rada Ministrów przyjęła projekt w tej sprawie.

- Dotrzymujemy słowa. To bardzo istotne wsparcie szczególnie dla osób o niższych świadczeniach emerytalno-rentowych – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Po raz kolejny udowadniamy, że dotrzymujemy słowa. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego przygotowaliśmy projekt ustawy, który gwarantuje coroczną wypłatę „Emerytury+”, czyli tzw. trzynastej emerytury. Rada Ministrów przyjęła ten projekt – mówi min. Maląg.

Trzynasta emerytura po raz pierwszy wypłacona została w 2019 r. Wsparcie trafiło do 9,8 mln osób. Jeszcze przed wypłatą „Emerytury+” CBOS sprawdził, co Polacy sądzą na ten temat. Aż 84 proc. badanych pozytywnie oceniło to rozwiązanie.

– To bardzo istotne wsparcie szczególnie dla osób o niższych świadczeniach emerytalno-rentowych – wskazuje minister Marlena Maląg. - Dodatkowe pieniądze mogą być przeznaczone na komunijne prezenty dla wnuków, wycieczkę, długo wyczekiwany zakup do domu czy spłatę zaległych należności. Emeryci najlepiej wiedzą, na co wydać trzynastą emeryturę – dodaje minister.

Zgodnie z projektem pieniądze będą wypłacane z urzędu w takiej formie, w jakiej pobierana jest obecnie emerytura. Z kwoty świadczenia nie będą też dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

„Emerytura+” w 2020 r. ma być wypłacone dla ok. 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające. W 2020 r. będzie to kosztowało ok. 11,75 mld zł.

 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…