Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach, już faktycznie poprzez konkretne prace budowlane – poinformował prezydent Andrzej Duda. Wskazał, że uruchomienie gazociągu planowane jest na 1 października 2022 r.

- (...) Faktycznie rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, czyli tego słynnego gazociągu, który biegnie najpierw z szelfu norweskiego do Danii, a następnie właśnie poprzez Danię i z Danii do Polski, na nasze wybrzeże, do Trzęsacza. Gdzie będzie z Morza Bałtyckiego ten gazociąg na polskie wybrzeże wychodził - stwierdził dalej prezydent.

- Inwestycja ma już wcześniej uzyskane pozwolenia na jej realizację, zarówno duńskie, jak i polskie. Saipem będzie się zajmował układaniem tego gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, na przestrzeni pomiędzy Danią i Polską. Inwestycja rozpocznie się na wybrzeżach – zarówno duńskim, jak i polskim - poinformował Duda.

- Jeżeli mówimy o pełnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, jeżeli mówimy o pełnym uniezależnieniu Polski jako odbiorcy od Rosji, to właśnie to jest ten milowy krok na drodze do tego nieuzależnienia. Spółka Gaz-System operuje tutaj na dwóch podstawowych narzędziach, jakie dzisiaj posiadamy, jeżeli chodzi o to uniezależnienie. Z jednej strony jest to terminal gazowy w Świnoujściu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w tej chwili jest rozbudowywany, tak aby jego pojemność mogła wynosić 17,5 mld m3 rocznie, ten efekt osiągniemy już niedługo, bo inwestycja jest w tej chwili w toku - uważa prezydent.

Dodał, że drugim elementem tej wielkiej dywersyfikacji dostaw gazu – czy możliwości dywersyfikacji dostaw gazu, który nazywamy bramą północną – jest właśnie Baltic Pipe. I ten drugi element w tym momencie rusza i to jest rzeczywiście bardzo radosna wiadomość - dodał Duda.

Prezydent zwrócił następnie uwagę na fakt, że Pan Minister Piotr Naimski od samego początku, kiedy rozpoczął pracę w rządzie, bardzo dużo czasu i energii poświęcił właśnie temu – to było i jest jego najważniejsze zadanie, żeby ten właśnie gazociąg został zbudowany, żeby ta dywersyfikacja została zapewniona. 

- Pracowaliśmy nad tym przez cały czas mojej kadencji. Temu m.in. czy może przede wszystkim służyły moje wizyty, które miały miejsce w Norwegii i później druga wizyta w Danii. Tam był ze mną Pan Minister i towarzyszył mi podczas rozmów z najważniejszymi przedstawicielami, premierami. I dokładnie ten problem omawialiśmy, po to, żeby były wszystkie pozwolenia i po to, żeby ten gazociąg mógł być realizowany – mówił prezydent Duda.

- Na giełdzie w Mediolanie zostało ogłoszone to, że spółka Saipem będzie realizowała tę wielką inwestycję. Tamto ogłoszenie pozwala nam także dzisiaj o tym powiedzieć bez konieczności zachowywania tajemnicy handlowej, gospodarczej. To jest bardzo radosna dla nas wiadomość. Bardzo się cieszymy i z całego serca chcę pogratulować zarówno Panu Ministrowi Piotrowi Naimskiemu, jak i Panu Prezesowi spółki Gaz-System - dodał.

- 1 października 2022 r., to jest termin, w którym planowane jest uruchomienie gazociągu Baltic Pipe. I mam nadzieję, że ten termin zostanie dotrzymany. W każdym razie, mogę z wielką satysfakcją powiedzieć, że jak do tej pory dotrzymywane są wszystkie terminy. I ta inwestycja – i w sensie planistycznym, i administracyjnym, czyli uzyskiwania rządowych i wszystkich potrzebnych administracyjnych zezwoleń, jak i w elemencie realizacyjnym zostaje i zostanie przeprowadzona w terminie - podkreślił.

- Dodam, że przepustowość roczna tego gazociągu to będzie ok. 10 mld m3, a więc to jest ogromna część polskiego zapotrzebowania na gaz. Ale my będziemy mieli znacznie większe możliwości przyjmowania gazu w Polsce niż nasze potrzeby. Czynimy to także po to, aby stać się w jakimś sensie hubem gazowym dla naszej części Europy. To jest nasz wielki plan, abyśmy byli nie tylko tym państwem, które gaz przyjmuje i wykorzystuje na własne potrzeby, ale także takim państwem, które dzięki sieci gazociągów w Polsce, dzięki zewnętrznym możliwościom odbierania dostaw, będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne także innym krajom - uważa prezydent.

W jego przekonaniu to jest również element tego wielkiego projektu współpracy w ramach Trójmorza. - Bo budujemy interkonektory gazowe, które będą umożliwiały zasilenie w gaz także państw sąsiednich, tych które dzisiaj z nami współtworzą, realizują projekt Trójmorza, także Ukrainy. To jest bardzo ważne, że Polska będzie stanowiła jeden z tych gwarantów bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy, która – jak wiemy – podlegała przez lata gazowemu, energetycznemu szantażowi ze strony Rosji. W związku z tym dla suwerenności i pełnej niepodległości Ukrainy ten element jest niezwykle istotny - podkreślił.

- (...) Na zakończenie chcę podkreślić rzecz, która w tym kontekście jest najważniejsza. To, że ten projekt jest, że może być realizowany, to jest efekt bardzo dobrej współpracy pomiędzy rządem, w osobie Pana Ministra Piotra Naimskiego, wcześniej Panią Premier Beatą Szydło, przez ostatnie lata Panem Premierem Mateuszem Morawieckim, a mną, czyli Prezydentem Rzeczypospolitej. To dobre współdziałanie – w najlepszym tego słowa rozumieniu – dało efekt synergii, dzięki któremu udało nam się wszystkie najważniejsze czynniki we władzach zarówno Norwegii, jak i Danii przekonać do tego w toku trwającego kilka lat procesu negocjacyjnego, że warto realizować z Polską tę inwestycję. I że to jest coś ważnego także dla przyszłości Europy - uważa prezydent Duda.

- Bo nie mamy żadnych wątpliwości, że to nie jest tylko i wyłącznie projekt polsko-norwesko-duński, to projekt, który ma znaczenie także dla europejskiej gospodarki energetycznej, dla suwerenności energetycznej Unii Europejskiej, dla wielu aspektów, które są związane także z przyszłością energetyczną naszej części Europy i naszej części świata. W związku z tym mam głębokie poczucie, że dzięki tej dobrej współpracy pokazujemy dzisiaj modelowy przykład tego, jak można skutecznie realizować polskie interesy, jak można budować potencjał naszego kraju w naszej części Europy, w Unii Europejskiej jako całości, a także w przestrzeni światowej - dodał Andrzej Duda.

- Pamiętajmy, że jeżeli mówimy o terminalu LNG w Świnoujściu, to mówimy o możliwościach odbioru gazu z całego świata. To jest gaz, który płynie do nas z Kataru, gazowcami ze Stanów Zjednoczonych. Sam byłem w terminalach gazowych, z których wypływają gazowce w świat – Sabine Pass. I miałem tam możliwość zobaczyć jak gazowce są tankowane i jak ze Stanów Zjednoczonych ten gaz płynie, m.in. do nas i zasila naszą część Europy. W związku z czym jeszcze raz serdecznie dziękuję Panu Ministrowi, Panu Prezesowi, dziękuję Państwu Ambasadorom, wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu. On pokazuje co to znaczy dobra współpraca i co to znaczy skuteczne realizowanie polskich interesów w przestrzeni międzynarodowej - zakończył prezydent.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania

- Ruszamy z kontraktem na II fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of Request dotyczący pozyskania 3 dywizjonów czyli 6 baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych.

Więcej…

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…