Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

„Kogeneracja w dobie wzywań klimatyczno-energetycznych” to główny temat debaty podczas III Kongresu Kogeneracji, w którym udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Wydarzenie odbyło się w Kazimierzu Dolnym.

Jak podkreślił podczas kongresu wiceminister Dziadzio, bezpieczeństwo energetyczne Polski, w tym dostawy ciepła, jest kluczowym obszarem działalności rządu.

- Dlatego zaktualizowana Polityka energetyczna Polski musi uwzględniać również czwarty filar - suwerenność energetyczną. To bardzo istotny obszar, który jest objęty dużą troską rządu w zakresie bezpiecznych i stałych dostaw ciepła naszym obywatelom - powiedział.

W tym kontekście istotnym elementem jest także zadbanie o to, aby ciepło i energia były dostępne po akceptowalnej cenie.

- Atak Rosji na Ukrainę oraz następujące sankcje spowodowały zatrzymanie bądź ograniczenie importu paliw kopalnych ze wschodu. Pomimo, iż bezpieczeństwo energetyczne Polski jest zapewnione poprzez inwestycje realizowane w ostatnich latach, a także wydobycie krajowe, to powiązanie z globalnymi rynkami paliw kopalnych skutkuje zwiększeniem cen energii. Dodatkowo, Polska jest częścią globalnego systemu handlu surowcami i nie może sama ustalać ich cen, dlatego jedynym rozsądnym w tej chwili działaniem jest wykorzystanie źródeł własnych - mówił.

Wiceszef resortu klimatu i środowiska wskazał także, że transformacja energetyczna powinna przebiegać nie tylko w oparciu o odnawialne źródła energii - np. słońce i wiatr, ale także o biogaz, biomasę i geotermię.

Wspomniał też, o opracowanym w MKiŚ Wieloletnim Programie Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce, który jest mapą drogową rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku. 

- Cały kraj jest w zasięgu różnych źródeł energii, które powinny być łączone w systemy warunkujące bezpieczeństwo dostaw ciepła. Wszystko powinno jednak opierać się na stabilnym źródle energii jakim jest energetyka jądrowa oraz lokalnie rozwijana technologia małych modułowych reaktorów jądrowych - podkreślił

- Transformacja ciepłownictwa jest procesem trudnym. Nie zmienimy go z dnia na dzień. Dlatego konieczne jest wspieranie szerokiego spektrum technologii pozwalającej na zwiększenie efektywności dostarczania ciepła w sieciach dystrybucyjnych - podsumował.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…