Elektrownia Dolna Odra - krok ku niskoemisyjności
Polska jest krajem wielkich projektów energetycznych. W Elektrowni Dolna Odra podpisano umowę na realizację dwóch nowych bloków gazowo-parowych o mocy 1400 MW.
- Polska transformacja energetyczna wymaga ogromnych inwestycji w moce wytwórcze, infrastrukturę przesyłową, systemy magazynowania, efektywność energetyczną i niskoemisyjność. Dziś robimy kolejny ważny krok na tej drodze – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Podczas uroczystego podpisania kontraktu wicepremier Sasin podkreślał, że polska transformacja energetyczna musi przebiegać w sposób ewolucyjny i gwarantować bezpieczeństwo energetyczne kraju.
– Czynimy to codziennie i konsekwentnie. Najlepszym dowodem polskich ambicji na nowy rozdział w historii krajowej energetyki są plany inwestycyjne spółek z udziałem skarbu państwa uwzględniające światowe trendy obowiązujące na rynku energii i ciepła - wskazał Sasin. - Dzisiejsza umowa z całą mocą pokazuje, że Polska jest krajem wielkich projektów energetycznych, a naszym priorytetem pozostaje taka modernizacja i transformacja energetyki, która daje gwarancje pełnego bezpieczeństwa w zmieniającej się Europie - podkreślił min. Jacek Sasin.
W trakcie uroczystości wicepremier zwrócił uwagę na znaczenie planowanej inwestycji w Elektrowni Dolna Odra dla bezpieczeństwa energetycznego regionu i całego kraju. - Miliony gospodarstw domowych, firm i instytucji na terenie północno-zachodniej Polski może ze spokojem myśleć o energetycznej przyszłości regionu. Dzięki nowej inwestycji znacząco wzrośnie bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej - podkreślił wicepremier Sasin.
- Nowe bloki zasilane gazem będą gwarantem funkcjonowania elektrowni na kolejne lata. To również pewność miejsc pracy dla załogi i ograniczenie emisyjności zgodne z rygorystycznymi normami europejskimi - dodał min. Jacek Sasin.
{crossposting}
- Szczegóły
- Red/TB
- Nadrzędna kategoria: Gospodarka
- Kategoria: Energetyka