Gaz zaczyna być coraz bardziej dostępny w polskich gminach
- Dostęp do gazu to przedsięwzięcie cywilizacyjne, dlatego jestem zadowolony, że coraz więcej mieszkańców naszego kraju może korzystać z tego ekologicznego paliwa, jakim jest gaz ziemny - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji dotyczącej gazyfikacji gminy Mońki.
Dziesięciotysięczne Mońki w woj. podlaskim to kolejna miejscowość, która dzięki Polskiej Spółce Gazownictwa z Grupy Kapitałowej PGNiG uzyskała dostęp do gazu ziemnego. Dzięki właśnie otwartej tu stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG możliwe będzie przyłączenie do sieci gazowej dużych odbiorców oraz indywidualnych. Jest to tym bardziej ważne, że woj. podlaskie jest najsłabiej zgazyfikowanym województwem w Polsce - wskaźnik ten wynosi zaledwie ok. 20 proc.
Minister podkreślił, że działania obecnego rządu na rzecz zwiększenia dostępności gazu ziemnego mają na celu dobro obywateli, bezpieczeństwo środowiska, a także rozwój gospodarczy.
W kraju do roku 2022, dzięki działaniom PSG, ponad 300 nowych gmin w tym 26 na Podlasiu uzyska dostęp do ekologicznego paliwa, jakim jest gaz ziemny, w tym 26 gmin na Podlasiu. Dzięki temu blisko 90% polskich obywateli będzie zamieszkiwało gminy zgazyfikowane.
W ocenie ministra Tchórzewskiego gaz zaczyna być coraz bardziej dostępny i rośnie nim zainteresowanie, dlatego będą likwidowane białe plamy na mapie Polski, gdzie gazu jeszcze nie ma.
Dzięki Programowi przyspieszenia inwestycji w krajową sieć dystrybucyjną w latach 2018-2022, liczba gmin z dostępem do sieci gazowej z obecnych 1482 wzrośnie do 1782 (łącznie w Polsce jest 2478 gmin), powstanie 4 817 km sieci gazowych i 77 stacji LNG.
- Szczegóły
- Krzysztof Tchórzewski, Ministerstwo Energii
- Nadrzędna kategoria: Gospodarka
- Kategoria: Energetyka