Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Inicjatywy realizowane w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, takie jak Plan działania gospodarki o obiegu zamkniętym i Strategia UE na rzecz różnorodności biologicznej do 2030 r., były głównymi tematami video-konferencji Ministrów UE ds. środowiska.

W wydarzeniu, wziął udział wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Jak podkreślił podczas konferencji, realizacja zielonej i sprawiedliwej transformacji w niestabilnych czasach, będzie wymagała szczególnego zwrócenia uwagi na wymiar społeczny tego procesu. Kryzys dotyka wielu sektorów i całych regionów, stąd w działaniach antykryzysowych musimy zwrócić szczególną uwagę, aby nie tworzyć dodatkowych obciążeń dla najbiedniejszych i najbardziej wrażliwych obywateli.

- Powinniśmy przeanalizować, wszystkie możliwości wsparcia również takie jak system ETS, który powinien zostać dostosowany do obecnych i nadchodzących wyzwań, mając na uwadze wrażliwości społeczne i ekonomiczne. W tym kontekście ważne są także prace nad wprowadzeniem stosowanego na granicach mechanizmu korygującego związanego z emisją dwutlenku węgla (CBAM) - powiedział wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Polska zgadza się z Komisją Europejską, że gospodarka o obiegu zamkniętym ma potencjał sprzyjający wzrostowi i generowaniu miejsc pracy. Sprzyja także zwiększaniu odporności i tworzenia warunków do rozwoju bardziej zrównoważonej Europy.

- Konieczność przeprowadzenia transformacji powinniśmy wykorzystać do pobudzenia gospodarek państw członkowskich, zapewnienia nowych miejsc pracy i promowania wiodącej roli Europy w rozwoju zrównoważonych technologii. Jednak niskoemisyjna transformacja energetyczna, nie powinna być jedynym sposobem na wyjście z kryzysu. Nie każde państwo członkowskie będzie gotowe poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem dla swojej gospodarki, zwłaszcza że nawet w czasach dobrobytu transformacja byłaby dla nas bardzo kosztowna - podsumował minister Guibourgé-Czetwertyński.

{crossposting}