Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Gazyfikacja rejonu Szczawnicy, inwestycje gazowe w Małopolsce, czy wsparcie projektów gazowych w przyszłej perspektywie to główne tematy poruszane podczas spotkania w Zakopanem z udziałem m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, oraz samorządowców z województwa małopolskiego. 

- W ramach projektu gazyfikacji rejonu Szczawnicy wybudowano dotychczas ponad 51 km sieci przesyłu gazu, docelowa ma to być 73 km. Dzięki inwestycji mieszkańcy sześciu gmin w Małopolsce zyskają dostęp do wydajnego, opłacalnego i czystego paliwa. To korzyści zarówno dla lokalnej społeczności, jaki i krok w kierunku zielonej gospodarki. Szczególnie istotny dla takich miejsc, jak Szczawnica, która jest miejscowością uzdrowiskową - powiedziała minister Jarosińska-Jedynak.

Szefowa MFiPR dodała, że koszt gazyfikacji rejonu Szczawnicy to 85,5 mln zł, z czego 23,7 mln zł pochodzi z funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Na terenie województwa, przy wsparciu środków unijnych, obecnie realizowane są trzy projekty zakresu infrastruktury gazu ziemnego. Łączna wartość tych inwestycji wynosi blisko 2 mld zł, a dofinansowanie UE niemal 854 mln zł.

Minister Jarosińska-Jedynak dodała, że wartość całkowita projektów z zakresu infrastruktury gazowej powstających przy wsparciu UE w tej perspektywie to prawie 6,7 mld zł, z czego dofinansowanie z POIiŚ wynosi blisko 3 mld zł. Podkreśliła, że dzięki wsparciu unijnemu wybudowanych zostanie około 1503 km gazociągów przesyłowych i dystrybucyjnych.

- Musimy utrzymać w przyszłej perspektywie korzystne dla Polski zapisy o finansowaniu z funduszy unijnych inwestycji gazowych. Technologie oparte na gazie ziemnym stanowią pomost między tradycyjnymi technologiami węglowymi a technologiami opartymi całkowicie na odnawialnych źródłach energii - dodała minister Jarosińska-Jednak.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…