Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Gazyfikacja rejonu Szczawnicy, inwestycje gazowe w Małopolsce, czy wsparcie projektów gazowych w przyszłej perspektywie to główne tematy poruszane podczas spotkania w Zakopanem z udziałem m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, oraz samorządowców z województwa małopolskiego. 

- W ramach projektu gazyfikacji rejonu Szczawnicy wybudowano dotychczas ponad 51 km sieci przesyłu gazu, docelowa ma to być 73 km. Dzięki inwestycji mieszkańcy sześciu gmin w Małopolsce zyskają dostęp do wydajnego, opłacalnego i czystego paliwa. To korzyści zarówno dla lokalnej społeczności, jaki i krok w kierunku zielonej gospodarki. Szczególnie istotny dla takich miejsc, jak Szczawnica, która jest miejscowością uzdrowiskową - powiedziała minister Jarosińska-Jedynak.

Szefowa MFiPR dodała, że koszt gazyfikacji rejonu Szczawnicy to 85,5 mln zł, z czego 23,7 mln zł pochodzi z funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Na terenie województwa, przy wsparciu środków unijnych, obecnie realizowane są trzy projekty zakresu infrastruktury gazu ziemnego. Łączna wartość tych inwestycji wynosi blisko 2 mld zł, a dofinansowanie UE niemal 854 mln zł.

Minister Jarosińska-Jedynak dodała, że wartość całkowita projektów z zakresu infrastruktury gazowej powstających przy wsparciu UE w tej perspektywie to prawie 6,7 mld zł, z czego dofinansowanie z POIiŚ wynosi blisko 3 mld zł. Podkreśliła, że dzięki wsparciu unijnemu wybudowanych zostanie około 1503 km gazociągów przesyłowych i dystrybucyjnych.

- Musimy utrzymać w przyszłej perspektywie korzystne dla Polski zapisy o finansowaniu z funduszy unijnych inwestycji gazowych. Technologie oparte na gazie ziemnym stanowią pomost między tradycyjnymi technologiami węglowymi a technologiami opartymi całkowicie na odnawialnych źródłach energii - dodała minister Jarosińska-Jednak.

{crossposting}

Czytaj więcej

Pomóc, nie tylko nakazywać

Państwo, co można zrozumieć, nie tylko rozdaje pieniądze, ale i nakłada na przedsiębiorców obowiązki
Photo by visuals on Unsplash

Z dnia na dzień rośnie liczba zdiagnozowanych zachorowań na COVID-19. Optymiści uspokajają, że to efekt bardziej celowanych i liczniejszych niż wiosną badań. Pesymiści straszą efektem „kuli śnieżnej”.

Więcej…

Mucha: Bon turystyczny to kolejny instrument do pobudzenia gospodarki

500 zł na dziecko do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością – tyle wyniesie świadczenie z tytułu bonu turystycznego. Od 1 sierpnia br. można aktywować bon i z niego skorzystać.

Więcej…

Sasin: Cud nad Wisłą uchronił Zachód przed komunistyczną nawałnicą

Prawda historyczna ma wyjątkowo ważne znaczenie dla młodego pokolenia, bo historia jest dla nich jak kartka z podręcznika

- Wojna ’20. roku jest przykładem, jak niedoceniane są niektóre wydarzenia historyczne. Dlatego istnieje konieczność, by przywrócić jej należną świadomość i rangę zwłaszcza w skali Europy i świata.

Więcej…

Machałek: Zastanawialiśmy się czy nie zrezygnować z egzaminu ósmoklasisty

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w czerwcu br. W briefingu wzięła udział m.in. Marzena Machałek sekretarz stanu w MEN. 

Więcej…

Prezydent Duda: Trzeba robić wszystko, by starać się zasypywać podziały

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Rafałem Trzaskowskim w Pałacu Prezydenckim. - To była spokojna, merytoryczna rozmowa, podczas której mówiliśmy między innymi o przyszłości Polski - mówił Prezydent RP.

Więcej…