Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kierunki Transformacji Rynku Energii były głównym tematem debaty w Szczecinie z udziałem ministra klimatu Michała Kurtyki podczas drugiej edycji Konferencji Naukowo-Technicznej „Energia nowoczesnych miast. Elektromobilność. Smart cities. Zrównoważony transport. Sieci inteligentne w energetyce.” 

Jak podkreślił minister Kurtyka, nowa „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” eksponuje konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej w sposób sprawiedliwy (filar I), mając na celu budowę zeroemisyjnego systemu energetycznego (filar II) oraz dbałość o poprawę jakości powietrza (filar III).

- W perspektywie 2040 r. zbudujemy niemal nowy system energetyczny, który przemodeluje elektroenergetykę, ciepłownictwo i transport w kierunku niskoemisyjnym. Do 2040 r. powstanie ok. 40 GW mocy zeroemisyjnych - podkreślił.

Szef resortu klimatu zaznaczył, że w 2040 r. co druga MWh będzie pochodzić ze źródeł bezemisyjnych. Rezerwę dla OZE będą stanowić elastyczne źródła gazowe, których moc wzrośnie ok. 2-krotnie do 2030 r. i niemal 4-krotnie do 2040 r.

Minister klimatu zwrócił ponadto uwagę, że kluczową rolę będzie miała również transformacja sposobu pokrywania potrzeb cieplnych.

- Jako bardzo ważny cel wskazaliśmy odejście od wykorzystania węgla w gospodarstwach domowych w miastach do 2030 r., a na obszarach wiejskich do 2040 r. Do 2030 r. zostanie wymienionych ok. 3 mln źródeł ciepła na nisko- i zeroemisyjne w domach. Wraz ze wzrostem liczby budynków zeroenergetycznych stanowi to rdzeń nowej inicjatywy Ministerstwa Klimatu pn. „Dom z klimatem” - zaznaczył.

Jak dodał minister Kurtyka, ograniczenie zużycia węgla dotyczyć także ciepłownictwa systemowego, które rozwijać się będzie w kierunku zwiększonego wykorzystania OZE, wysokosprawnej kogeneracji i odpadów.

Co trzeci GJ w ciepłownictwie systemowym pochodzić będzie z OZE w 2030 r. Jest to szczególnie ważne dla poprawy jakości powietrza w miastach, gdzie ciepłownictwo sieciowe powinno być głównym źródłem ciepła.

- Naszym celem jest to, aby w 2030 r. aż 70% gospodarstw domowych w miastach korzystało z ciepła systemowego, co oznacza podłączenie do sieci ok. 1,5 mln nowych gospodarstw domowych - powiedział Michał Kurtyka.

- Zwiększamy także ambicje w zakresie rozwoju zeroemisyjnego transportu, stawiając sobie za cel likwidację smogu w miastach. Jako cel w 2030 r. wskazaliśmy dążenie do pełnej zeroemisyjnosci komunikacji publicznej w ośrodkach miejskich powyżej 100 tys. mieszkańców - dodał.

Zdaniem ministra klimatu, PEP2040 został tak rozbudowany, aby stał się kompasem dla przedsiębiorców, samorządów i obywateli w zakresie transformacji polskiej gospodarki w kierunku niskoemisyjnym.

- Pragniemy zaangażować wszystkie sektory i grupy interesariuszy oraz budować przemysł i nowe miejsca pracy. Jednocześnie chcemy zapewnić wsparcie tym grupom i regionom, dla których zmiany będą największym wyzwaniem - podsumował min. Kurtyka.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania

- Ruszamy z kontraktem na II fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of Request dotyczący pozyskania 3 dywizjonów czyli 6 baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych.

Więcej…

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…