Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kierunki Transformacji Rynku Energii były głównym tematem debaty w Szczecinie z udziałem ministra klimatu Michała Kurtyki podczas drugiej edycji Konferencji Naukowo-Technicznej „Energia nowoczesnych miast. Elektromobilność. Smart cities. Zrównoważony transport. Sieci inteligentne w energetyce.” 

Jak podkreślił minister Kurtyka, nowa „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” eksponuje konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej w sposób sprawiedliwy (filar I), mając na celu budowę zeroemisyjnego systemu energetycznego (filar II) oraz dbałość o poprawę jakości powietrza (filar III).

- W perspektywie 2040 r. zbudujemy niemal nowy system energetyczny, który przemodeluje elektroenergetykę, ciepłownictwo i transport w kierunku niskoemisyjnym. Do 2040 r. powstanie ok. 40 GW mocy zeroemisyjnych - podkreślił.

Szef resortu klimatu zaznaczył, że w 2040 r. co druga MWh będzie pochodzić ze źródeł bezemisyjnych. Rezerwę dla OZE będą stanowić elastyczne źródła gazowe, których moc wzrośnie ok. 2-krotnie do 2030 r. i niemal 4-krotnie do 2040 r.

Minister klimatu zwrócił ponadto uwagę, że kluczową rolę będzie miała również transformacja sposobu pokrywania potrzeb cieplnych.

- Jako bardzo ważny cel wskazaliśmy odejście od wykorzystania węgla w gospodarstwach domowych w miastach do 2030 r., a na obszarach wiejskich do 2040 r. Do 2030 r. zostanie wymienionych ok. 3 mln źródeł ciepła na nisko- i zeroemisyjne w domach. Wraz ze wzrostem liczby budynków zeroenergetycznych stanowi to rdzeń nowej inicjatywy Ministerstwa Klimatu pn. „Dom z klimatem” - zaznaczył.

Jak dodał minister Kurtyka, ograniczenie zużycia węgla dotyczyć także ciepłownictwa systemowego, które rozwijać się będzie w kierunku zwiększonego wykorzystania OZE, wysokosprawnej kogeneracji i odpadów.

Co trzeci GJ w ciepłownictwie systemowym pochodzić będzie z OZE w 2030 r. Jest to szczególnie ważne dla poprawy jakości powietrza w miastach, gdzie ciepłownictwo sieciowe powinno być głównym źródłem ciepła.

- Naszym celem jest to, aby w 2030 r. aż 70% gospodarstw domowych w miastach korzystało z ciepła systemowego, co oznacza podłączenie do sieci ok. 1,5 mln nowych gospodarstw domowych - powiedział Michał Kurtyka.

- Zwiększamy także ambicje w zakresie rozwoju zeroemisyjnego transportu, stawiając sobie za cel likwidację smogu w miastach. Jako cel w 2030 r. wskazaliśmy dążenie do pełnej zeroemisyjnosci komunikacji publicznej w ośrodkach miejskich powyżej 100 tys. mieszkańców - dodał.

Zdaniem ministra klimatu, PEP2040 został tak rozbudowany, aby stał się kompasem dla przedsiębiorców, samorządów i obywateli w zakresie transformacji polskiej gospodarki w kierunku niskoemisyjnym.

- Pragniemy zaangażować wszystkie sektory i grupy interesariuszy oraz budować przemysł i nowe miejsca pracy. Jednocześnie chcemy zapewnić wsparcie tym grupom i regionom, dla których zmiany będą największym wyzwaniem - podsumował min. Kurtyka.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…