Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ożywienie gospodarek po pandemii COVID-19 w zgodzie z zapisami Porozumienia paryskiego to główny temat 4. spotkania ministrów ds. klimatu (Ministerial on Climate Action – MoCA).

W wideokonferencji udział wziął minister klimatu Michał Kurtyka. Spotkaniu przewodniczyli: Unia Europejska, Kanada i Chiny.

Jak zaznaczył szef resortu klimatu obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa wymaga działań o bezprecedensowym charakterze.

- Po pierwsze, musimy kontynuować transformację energetyczną poprzez zapewnienie ukończenia kluczowych projektów energetycznych, będących w fazie realizacji. Należy też wzmocnić przemysł i łańcuchy dostaw technologii niskoemisyjnych. Jednocześnie musimy zapewnić zachęty do przyszłych inwestycji - powiedział.

- W Polsce mamy już wiele programów wspierających transformację energetyczną, na przykład dotyczące termomodernizacji i fotowoltaiki. Niedługo Polska może stać się również unijnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej. Do 2050 r. sektor off-shore będzie miał duży udział w naszym miksie energetycznym - dodał.

Minister Kurtyka zwrócił także uwagę, że ważne jest, by inwestować w dostępne rozwiązania, które przyniosą znaczne zmiany.

- Dla nas oznacza to obronę zasady neutralności technologicznej. Gaz to paliwo przejściowe, które nie wymaga natychmiastowego przeglądu naszego systemu energetycznego, szczególnie w sektorze ciepłowniczym. W przyszłości inwestycje te można wykorzystać do pochłaniania gazów odnawialnych - zauważył.

Zdaniem min. Michała Kurtyki, kryzys związany z pandemią pogłębi wiele problemów gospodarczych i społecznych.

- Dlatego pierwszeństwo należy przyznać tworzeniu nowych miejsc pracy, restrukturyzacji najbardziej dotkniętych regionów i likwidacji ubóstwa energetycznego. Musimy działać w sposób zrównoważony, by nikogo nie zostawiać z tyłu - podkreślił. - Polska jest otwarta na współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w zakresie najlepszych praktyk, abyśmy mogli wyjść z kryzysu znacznie bardziej odporni na zmiany klimatu niż wcześniej - dodał minister.

{crossposting}