Nowe złoże gazu ziemnego i ropy naftowej w Norwegii
Według wstępnych wyliczeń zasoby wydobywalne węglowodorów w nowo odkrytym złożu Shrek Na Morzu Norweskim na koncesji PL838 mieszczą się w przedziale między ok. 19 a 38 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej), co potwierdził Norweski Dyrektoriat Naftowy (NPD).
– Zgodnie z zapowiedziami prace wiertnicze na prospekcie Shrek trwały półtora miesiąca - powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA. - Potwierdziliśmy obecność gazu ziemnego i ropy naftowej w piaskowcach jury dolnej i środkowej. W wykonanych otworach pobraliśmy rdzenie, próbki płynów złożowych i wykonaliśmy szczegółowe pomiary geofizyczne, co pozwoliło nam wstępnie określić wielkość i jakość złoża – dodał Woźniak. - To ogromny sukces spółki PGNiG Upstream Norway, która pełni na tej koncesji rolę operatora – uważa szef PGNiG.
Wiercenie otworu głównego i odchodzącego od niego otworu bocznego, posadowionego na skłonie struktury, trwało zgodnie z planem 45 dni. Prace wiertnicze prowadzone były na morzu, gdzie głębokość wody wynosi ok. 350 metrów. Strop złoża stwierdzono, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, na głębokości ok. 2 tys. metrów poniżej dna morskiego. Odkryte złoże znajduje się ok. 5 km od pływającej jednostki produkcyjnej i magazynującej Skarv FPSO.
– Podłączenie w przyszłości nowego złoża do istniejącej tak blisko infrastruktury wydobywczej wpłynie pozytywnie na rentowność całego projektu Skarv, na którym prowadzimy działalność – powiedział Prezes PGNiG SA. - Dzięki nowemu odkryciu zwiększymy wydobycie własne na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie po 2022 r. chcemy produkować 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie – dodał Woźniak.
PGNiG Upstream Norway posiada 40 proc. udziałów w koncesji PL838. Koncesja została przyznana w ramach rundy APA2015. Znajduje się na Morzu Norweskim i sąsiaduje bezpośrednio z koncesjami Skarv i Ærfugl, na których PGNiG prowadzi wydobycie węglowodorów. Na Norweskim Szelfie Kontynentalnym spółka PGNiG Upstream Norway posiada obecnie udziały w 24. koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych.
{crossposting}- Szczegóły
- Red/TB
- Nadrzędna kategoria: Gospodarka
- Kategoria: Energetyka