Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Lokalny wymiar transformacji energetycznej to temat przewodni III Forum Energetyki Rozproszonej. W wydarzeniu udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. 

Wiceminister podkreślił rolę energetyki rozproszonej w polskiej transformacji energetycznej.

- Transformacja energetyczna to fakt, który dzieje się na naszych oczach. 

W jego przekonaniu ostatnie pięć lat to najlepszy w historii okres inwestycyjny rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. 

- Łączna moc zainstalowana na koniec kwietnia 2021 r. wyniosła 4,7 GW w fotowoltaice i 6,5 GW w energetyce wiatrowej. Nawet pomimo epidemii koronawirusa odnotowaliśmy spektakularny bum inwestycyjny w branży fotowoltaicznej - zwrócił uwagę wiceszef resortu klimatu i środowiska.

Wiceminister wskazał także, że konieczne jest, aby branża OZE rozwijała się w sposób  odpowiedzialny, stąd zaproponowane zmiany w projekcie nowelizacji Prawa energetycznego i ustawy o odnawialnych źródłach energii.

- Naszym celem przy opracowywaniu nowych regulacji było przede wszystkim nadanie prosumentom kluczowej roli jako sprzedawcy energii elektrycznej. Proponowany model otwiera rynek prosumencki na nowe podmioty, np. agregatorów - mówił wiceminister.

- Dla zapewnienia bezpieczeństwa regulacji dla obecnych prosumentów oraz tych, którzy planują rozpocząć produkcję energii elektrycznej do 31.12.2021 r., nowe rozwiązania dają możliwość uczestniczenia w dotychczasowymi systemie rozliczeń - dodał.

{crossposting}

Czytaj więcej

Sarnowski: Proponujemy sprawiedliwy system podatkowy, który uwzględnia różnice w dochodach obywateli

Rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki - to główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu.

Więcej…

Parasol noś i przy pogodzie, czyli jak się przygotować na 2022 rok

Dobre wyniki gospodarki – i polskich firm – są faktem. Nie ma tu żadnej manipulacji

Jak tu nie być zadowolonym, kiedy nawet Komisja Europejska podnosi perspektywy wzrostu gospodarczego dla Polski na bieżący rok: i to aż o jedną piątą, do 4,8%. Ministerstwo Finansów, między zapowiedziami kolejnych rozwiązań podatkowych uderzających w „klasę wyższą” (czyli zarabiającą powyżej średniej krajowej) przemyca też błogi komunikat – oto po pierwszym półroczu nadwyżka budżetowa wyniosła 28 mld, a fiskus zarobił o 18,5% więcej, niż rok wcześniej. Tyle tylko, że mniej eksponowane są pewne niepokojące sygnały, dotyczące roku przyszłego.

Więcej…

Obajtek: Nasz najnowszy raport jest cennym źródłem wiedzy o Grupie Orlen

Raport Roczny Grupy Orlen za 2020 r., przygotowany w formule zintegrowanej, jest już dostępny w wersji online. To dokument kompleksowo prezentujący finansową oraz pozafinansową działalność Koncernu.

Więcej…

Społeczne zaangażowanie i odpowiedzialność po polsku

Photo by krakenimages on Unsplash

Rzadko poruszamy tu problematykę społecznej działalności biznesu. A staje się ona jednym z coraz ważniejszych zagadnień, bezpośrednio związanych z działalnością przedsiębiorstw, szczególnie tych dużych i średniej wielkości - na rzecz środowiska, lokalnej społeczności i pracowników. Tego typu działania stają się ważne zwłaszcza w kontekście postrzegania wizerunku firm na zewnątrz.

Więcej…

Kamiński: Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości to rzeczywisty systemowy przełom

Photo by Bermix Studio on Unsplash

Podczas konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiedziano powstanie nowej jednostki Policji - Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W konferencji wziął udział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Więcej…