Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Lokalny wymiar transformacji energetycznej to temat przewodni III Forum Energetyki Rozproszonej. W wydarzeniu udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. 

Wiceminister podkreślił rolę energetyki rozproszonej w polskiej transformacji energetycznej.

- Transformacja energetyczna to fakt, który dzieje się na naszych oczach. 

W jego przekonaniu ostatnie pięć lat to najlepszy w historii okres inwestycyjny rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. 

- Łączna moc zainstalowana na koniec kwietnia 2021 r. wyniosła 4,7 GW w fotowoltaice i 6,5 GW w energetyce wiatrowej. Nawet pomimo epidemii koronawirusa odnotowaliśmy spektakularny bum inwestycyjny w branży fotowoltaicznej - zwrócił uwagę wiceszef resortu klimatu i środowiska.

Wiceminister wskazał także, że konieczne jest, aby branża OZE rozwijała się w sposób  odpowiedzialny, stąd zaproponowane zmiany w projekcie nowelizacji Prawa energetycznego i ustawy o odnawialnych źródłach energii.

- Naszym celem przy opracowywaniu nowych regulacji było przede wszystkim nadanie prosumentom kluczowej roli jako sprzedawcy energii elektrycznej. Proponowany model otwiera rynek prosumencki na nowe podmioty, np. agregatorów - mówił wiceminister.

- Dla zapewnienia bezpieczeństwa regulacji dla obecnych prosumentów oraz tych, którzy planują rozpocząć produkcję energii elektrycznej do 31.12.2021 r., nowe rozwiązania dają możliwość uczestniczenia w dotychczasowymi systemie rozliczeń - dodał.

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…