Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Lokalny wymiar transformacji energetycznej to temat przewodni III Forum Energetyki Rozproszonej. W wydarzeniu udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. 

Wiceminister podkreślił rolę energetyki rozproszonej w polskiej transformacji energetycznej.

- Transformacja energetyczna to fakt, który dzieje się na naszych oczach. 

W jego przekonaniu ostatnie pięć lat to najlepszy w historii okres inwestycyjny rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. 

- Łączna moc zainstalowana na koniec kwietnia 2021 r. wyniosła 4,7 GW w fotowoltaice i 6,5 GW w energetyce wiatrowej. Nawet pomimo epidemii koronawirusa odnotowaliśmy spektakularny bum inwestycyjny w branży fotowoltaicznej - zwrócił uwagę wiceszef resortu klimatu i środowiska.

Wiceminister wskazał także, że konieczne jest, aby branża OZE rozwijała się w sposób  odpowiedzialny, stąd zaproponowane zmiany w projekcie nowelizacji Prawa energetycznego i ustawy o odnawialnych źródłach energii.

- Naszym celem przy opracowywaniu nowych regulacji było przede wszystkim nadanie prosumentom kluczowej roli jako sprzedawcy energii elektrycznej. Proponowany model otwiera rynek prosumencki na nowe podmioty, np. agregatorów - mówił wiceminister.

- Dla zapewnienia bezpieczeństwa regulacji dla obecnych prosumentów oraz tych, którzy planują rozpocząć produkcję energii elektrycznej do 31.12.2021 r., nowe rozwiązania dają możliwość uczestniczenia w dotychczasowymi systemie rozliczeń - dodał.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…