Minister energii Krzysztof Tchórzewski wziął udział w posiedzeniu Rady UE ds. Energii w Brukseli.

Głównym zagadnieniem obrad była dyskusja o propozycji Komisji Europejskiej ws. zeroemisyjnej gospodarki UE do 2050 r. Ponadto ministrowie energii UE podsumowali negocjacje nowelizacji dyrektywy gazowej.

Redukcja udziału węgla i ceny energii

- Polska wizja długookresowej transformacji energetycznej opiera się na podejściu ewolucyjnym: stopniowej redukcji udziału węgla i wzrostu mocy nisko- i zeroemisyjnych – stwierdził minister Tchórzewski. - Priorytetem naszej koncepcji jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i akceptowalnych cen energii - podkreślił.

W polskim stanowisku w debacie ministrów energii UE szczególnie wyeksponowany został wymiar sprawiedliwej transformacji energetycznej. - Dla Polski bardzo istotna jest transformacja uwzględniająca wrażliwe aspekty społeczno-gospodarcze i przeprowadzana z poszanowaniem indywidualnych uwarunkowań poszczególnych państw – uważa Tchórzewski.  

W kontekście przedstawionego przez resort energii w końcu 2018 r. projektu Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) minister nakreślił także kluczowe kierunki polskiej polityki energetycznej: - Zakładamy dwa istotne elementy rozwoju energetyki przyszłości: pierwszym jest rozwój programu jądrowego. Drugim elementem jest większe wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, w tym energii wiatru na morzu oraz na terenach rolniczo-hodowlanych – w biogazowniach. Dodatkowo przewidujemy wzrost wykorzystania gazu ziemnego dla celów energetycznych i ciepłowniczych – zakończył min. Krzysztof Tchórzewski.