Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Współpraca w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce była głównym tematem wideokonferencji z sygnatariuszami listu intencyjnego podpisanego w tej sprawie w lipcu 2020 r. W wydarzeniu wziął udział wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska.

Otwierając spotkanie wiceminister Ireneusz Zyska zwrócił uwagę, że odbywa się ono w przypadający tego dnia Światowy Dzień Morza (World Maritime Day). Jak podkreślił data spotkania, jest szczególnie związana z morską energetyką wiatrową jeszcze z innego, ważniejszego powodu.

Projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, nad którym pracujemy intensywnie w Ministerstwie Klimatu został skierowany na Stały Komitet Rady Ministrów i niebawem zostanie przez niego rozpatrzony - poinformował wiceminister.

Jak podkreślił, projekt ten traktowany jest przez Ministerstwo Klimatu priorytetowo. 

- Pracujemy nad tym, aby projekt trafił do prac parlamentarnych jesienią, tak by wejście w życie przepisów było możliwe jeszcze w tym roku - dodał Ireneusz Zyska.

Wiceminister Zyska przypomniał również, że 1 lipca 2020 r. został podpisany List intencyjny o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, którym rozpoczęto realizację współpracy na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

- Cieszymy się, że bardzo duża liczba podmiotów dołączyła do wypełniania postanowień listu i wyraziła tym samym wolę współpracy. Zachęcamy także inne podmioty, by dołączyły się do tej inicjatywy - podkreślił Zyska.

Jak zaznaczył, dla uzyskania optymalnych rezultatów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz wzmocnienia korzyści kluczowe znaczenie ma trójstronna współpraca rządu z przedstawicielami sektora, obecnymi i przyszłymi inwestorami i deweloperami, łańcuchem dostaw - przedsiębiorcami, którzy będą zaangażowani w przygotowanie, dostawy, realizację i eksploatację morskich farm wiatrowych.

Pełnomocnik rządu ds. OZE dodał również, że współpraca w zakresie morskiej energetyki wiatrowej będzie się odbywać poprzez uczestnictwo w pracach powołanych grup roboczych w celu podjęcia prac nad wypracowaniem, podpisaniem i realizacją umowy sektorowej „Polish Offshore Sector Deal”, z uwzględnieniem interesów, praw i obowiązków uczestników porozumienia sektorowego.

{crossposting}