Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Port Mugga w Estonii, magazyny widziane z drugiej strony zatoki

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński wspólnie z wiceministrem rozwoju gospodarczego Estonii Viljarem Lubi, zainaugurowali konferencję „Estonia as a Gateway to Scandinavian market”. 

Wydarzenie skierowane było do polskich przedsiębiorców, którzy chcą zaistnieć lub zwiększyć swoją obecność na skandynawskich rynkach.

- W 2018 r. odnotowaliśmy dynamiczny, 65% wzrost polskich inwestycji w Estonii do kwoty ponad 106 mln euro – poinformował wiceminister. - Nasze wzajemne obroty od kilku lat kształtują się na poziomie 1,3 mld euro. Estonię postrzegamy również jako bramę na pozostałe rynki skandynawskie – skomentował.

Największą grupę towarów w polskim eksporcie do Estonii w 2018 r. stanowiły wyroby przemysłu elektromaszynowego (30,4% w 2018 r.) oraz wyroby przemysłu chemicznego (20,9%). Utrzymuje się znacząca nadwyżka handlowa dla Polski. W ub. roku wyniosła prawie 800 mln euro.

- Ministerstwo wraz z instytucjami odpowiedzialnymi za wspieranie zagranicznej aktywności polskich firm, będzie prowadziło kolejne działania na rzecz rozwoju współpracy między Polską i Estonią, szczególnie w takich dziedzinach jak handel, inwestycje, innowacje, digitalizacja i infrastruktura – poinformował Kościński.

Ostatnie pół roku to wzrost liczby polsko-estońskich wydarzeń sprzyjających wzmacnianiu relacji gospodarczych.

- Wszystkie te wydarzenia wskazują na chęć szerszej współpracy, z lepszym wykorzystaniem wszelkich atutów, które posiadają rynki polski i estoński – podkreślił wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii. - Nadal istnieje niewykorzystany potencjał np. w zakresie udziału w zamówieniach publicznych czy w programach rozwoju gospodarczego obu krajów. Mocniej niż teraz, mogą też współpracować nasze startupy – zaznaczył Tadeusz Kościński.

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…