Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

O roli państw Europy Środkowo-Wschodniej w obszarze badań i innowacji w europejskich systemach żywnościowych dyskutowano w trakcie konferencji międzynarodowej.

Konferencja w formie webinarium została zorganizowana w ramach dobiegającej końca prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej.

- Konferencja jest dla nas bardzo ważna. To kolejny krok w ramach całego szeregu działań prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i RW na rzecz zwiększenia zaangażowana i aktywności w inicjatywy międzynarodowe  w obszarze badań i innowacji w rolnictwie - takimi słowami rozpoczęła konferencję sekretarz stanu Anna Gembicka w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Mająca obecnie miejsce transformacja systemów żywnościowych rodzi szereg wyzwań, które wymagają stosownej, skutecznej reakcji, zarówno na poziomie globalnym, jak i narodowym oraz lokalnym - powiedziała Anna Gembicka

- Badania naukowe i innowacje odgrywają ważną rolę w transformacji systemów żywnościowych. Istnieje bowiem pilna potrzeba opracowania i wdrożenia nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań lub wzmocnienia już istniejących zasobów w celu poprawy wydajności i zrównoważenia systemów żywnościowych. Takie podejście wymaga wspólnych wysiłków praktyki, nauki i administracji publicznej, ale przede wszystkim identyfikacji wyzwań i potrzeb w obszarze badań i innowacji - podkreśliła wiceminister Gębicka.

- W ramach współpracy inicjatywy BIOEAST reprezentowanej przez ministerstwa rolnictwa 11 państw Europy Środkowo-Wschodniej, podejmujemy wspólną debatę skoncentrowaną na omówieniu roli naszego makroregionu w rozwoju badań i innowacji na rzecz przyspieszenia transformacji do zrównoważonych, zdrowych i sprzyjających włączeniu społecznemu systemów żywnościowych w Europie - dodała sekretarz stanu Anna Gembicka.

Celem spotkania była prezentacja inicjatyw i podejmowanych działań w obszarze badań i innowacji na rzecz zrównoważonych systemów żywnościowych na forum międzynarodowym. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…