Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podczas konferencji prasowej w Olsztynie wicepremier Jarosław Gowin oznajmił, że podczas następnych obrad Rady Ministrów zawnioskuje o specjalne wsparcie dla gmin Warmii i Mazur. Samorządy regionu miałyby wykorzystać pomoc na niwelowanie skutków pandemii Covid-19.

Województwo, ze względu na podwyższoną ilość przypadków zachorowań w regionie zostało uznane za obszar szczególnie zagrożony zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 Od 27 lutego zamknięte są tam m.in. hotele, instytucje kultury, obiekty sportowe i ograniczono działalność galerii handlowych. 

- Czasowe ograniczenia negatywnie wpłynęły na sytuację regionu. Chcemy, żeby samorządy z województwa warmińsko-mazurskiego, których obostrzenia z powodu III fali koronawirusa dotknęły najbardziej otrzymały dodatkowe 200 mln zł wsparcia. Straty gospodarcze ponoszone przez przedsiębiorstwa i samorządy powinny być zrównoważone - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. 

I dodał: - Dlatego w przyszłym tygodniu przedstawię Radzie Ministrów projekt uchwały, która przewiduje przeznaczenie dla samorządów woj. warmińsko-mazurskiego dodatkowej kwoty 200 mln zł. Środki te są niezbędne do tego, żeby zniwelować przynajmniej część strat wynikających z pandemii i dodatkowych obostrzeń, które z uzasadnionych powodów, ale dotknęły ten region w minionym miesiącu, w sposób szczególnie dotkliwy.

Wsparciem mają być objęte wszystkie gminy położone na terenie województwa. Środki mają zostać przeznaczone na trzy główne obszary stymulujące jego rozwój gospodarczy: infrastruktura (w szczególności lokalna), turystyka i nowoczesna gospodarka morska.

{crossposting}

Czytaj więcej

Gliński: World Athletics Relays Silesia 2021 to wielka szansa

- Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych tego roku - mistrzostwa świata sztafet World Athletics Relays Silesia 2021. Dla lekkoatletów to z pewnością priorytetowa impreza pierwszej części wyjątkowego sezonu, którego punktem kulminacyjnym będą XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Więcej…

Jabłoński: Pogłębienie współpracy Trójmorza transport, energia i cyfryzacja

Udział wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego w dzisiejszym forum inwestycyjnym Inicjatywy Trójmorza „Invest in Three Seas” w Tallinnie był okazją do prezentacji potencjału gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej oraz ważnego instrumentu finansowania projektów infrastrukturalnych w tym regionie, jakim jest Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza.

Więcej…

Kościński: Krajowy Plan Odbudowy podstawą

Krajowy Plan Odbudowy jest podstawą do skorzystania z unijnego Funduszu Odbudowy. Z tej puli Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro na walkę ze skutkami pandemii.

Więcej…

Kolczyński: Chętnie widzimy w strefach małe i średnie przedsiębiorstwa innowacyjne

W pierwszym kwartale tego roku firmy w specjalnych strefach ekonomicznych zarządzanych przez ARP SA zadeklarowały inwestycje o wartości 504,6 mln zł. To prawie 2,5-krotnie więcej niż w tym samym kwartale ubiegłego roku.

Więcej…

Guibourgé-Czetwertyński: Konieczne jest wspieranie miast i gmin

Wyzwania w zakresie adaptacji do zmian klimatu, w szczególności w kontekście zarządzania wodą, były głównym tematem wideokonferencji ministrów środowiska Unii Europejskiej w ramach portugalskiej prezydencji UE.

Więcej…