Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

„Miejsce klastrów i organizacji klastrowych w polityce innowacyjnej państwa” - to temat wystąpienia ministra Jarosława Gowina na konferencji zorganizowanej przez Platformę Przemysłu Przyszłości.

Klaster to skoncentrowana przestrzennie (geograficznie) grupa przedsiębiorstw pochodzących z tego samego lub pokrewnych sektorów, a także instytucji i organizacji, powiązanych ze sobą siecią pionowych i poziomych zależności, konkurujących i współpracujących ze sobą.

- Według ostatniego badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości populacja poddanych analizie 41 klastrów skupiała ponad 2500 najbardziej aktywnych firm w swoich sektorach i 260 000 pracowników. Skala oddziaływania klastrów i organizacji klastrowych jest znacząca, uwzględniając powiększającą się stale liczbę członków oraz sieć podmiotów kooperujących z klastrami - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

- Klastry i organizacje klastrowe, biorąc pod uwagę ich potencjał, rolę i pozytywne efekty ich działania, powinny być włączane do realizacji polityk publicznych, przede wszystkim w obszarze gospodarki i innowacji - dodał wicepremier.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podejmuje szereg działań w celu wsparcia organizacji klastrowych, wśród których wyróżnić należy m.in. dokument Kierunki Rozwoju Polityki Klastrowej w Polsce po 2020 roku oraz poprzez wskazywanie Krajowych Klastrów Kluczowych, stanowiących wzór sieci kooperacji i budowy zaufania i współpracy.

- Nasza nowa polityka klastrowa zawiera wiele istotnych zmian, w szczególności zakłada zaangażowanie klastrów w realizację zadań z zakresu: cyfryzacji, dostosowania do potrzeb Przemysłu 4.0, gospodarki obiegu zamkniętego, gospodarki niskoemisyjnej, transformacji energetycznej, edukacji, promocji gospodarczej, sieciowania, budowy platform. To również szansa na tworzenie ekosystemów branżowych, które mogą stać się podstawą konkurowania na rynkach globalnych w ramach tworzonych łańcuchów wartości. O klastrach, jako wehikułach realizacji Polityki Przemysłowej Polski mówimy dużo w ramach dyskusji o rozwoju przemysłu i autonomii strategicznej - powiedział wicepremier  Gowin.

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…