Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

„Miejsce klastrów i organizacji klastrowych w polityce innowacyjnej państwa” - to temat wystąpienia ministra Jarosława Gowina na konferencji zorganizowanej przez Platformę Przemysłu Przyszłości.

Klaster to skoncentrowana przestrzennie (geograficznie) grupa przedsiębiorstw pochodzących z tego samego lub pokrewnych sektorów, a także instytucji i organizacji, powiązanych ze sobą siecią pionowych i poziomych zależności, konkurujących i współpracujących ze sobą.

- Według ostatniego badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości populacja poddanych analizie 41 klastrów skupiała ponad 2500 najbardziej aktywnych firm w swoich sektorach i 260 000 pracowników. Skala oddziaływania klastrów i organizacji klastrowych jest znacząca, uwzględniając powiększającą się stale liczbę członków oraz sieć podmiotów kooperujących z klastrami - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

- Klastry i organizacje klastrowe, biorąc pod uwagę ich potencjał, rolę i pozytywne efekty ich działania, powinny być włączane do realizacji polityk publicznych, przede wszystkim w obszarze gospodarki i innowacji - dodał wicepremier.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podejmuje szereg działań w celu wsparcia organizacji klastrowych, wśród których wyróżnić należy m.in. dokument Kierunki Rozwoju Polityki Klastrowej w Polsce po 2020 roku oraz poprzez wskazywanie Krajowych Klastrów Kluczowych, stanowiących wzór sieci kooperacji i budowy zaufania i współpracy.

- Nasza nowa polityka klastrowa zawiera wiele istotnych zmian, w szczególności zakłada zaangażowanie klastrów w realizację zadań z zakresu: cyfryzacji, dostosowania do potrzeb Przemysłu 4.0, gospodarki obiegu zamkniętego, gospodarki niskoemisyjnej, transformacji energetycznej, edukacji, promocji gospodarczej, sieciowania, budowy platform. To również szansa na tworzenie ekosystemów branżowych, które mogą stać się podstawą konkurowania na rynkach globalnych w ramach tworzonych łańcuchów wartości. O klastrach, jako wehikułach realizacji Polityki Przemysłowej Polski mówimy dużo w ramach dyskusji o rozwoju przemysłu i autonomii strategicznej - powiedział wicepremier  Gowin.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…