Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Transformacja cyfrowa staje się głównym motorem innowacji i zmian większości sektorów gospodarki

Transformacja cyfrowa staje się głównym motorem innowacji i zmian większości sektorów gospodarki. Polska może stać się jednym z krajów przodujących w tworzeniu i wdrażaniu technologii cyfrowych.

To właśnie wykorzystanie technologii i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym Polski było głównym tematem III edycji konferencji organizowanej przez Dziennik Gazeta Prawna i Forsal. W kongresie wziął udział premier Jarosław Gowin.

- Pozwolę sobie na porównanie naszej obecnej sytuacji do pewnej analogii w wyścigach formuły 1. Wszyscy wyczekujemy, kiedy załopocze zielona flaga i znikną obostrzenia. I tutaj najważniejsze pytanie, co dalej?

Jak zachowa się nasz bolid, jaką strategię przyjmiemy po wznowieniu wyścigu - czy wejdziemy od razu na pełne obroty, czy wtoczymy się na tor ostrożnie? I o co będziemy się ścigać - czy o pozostanie w wyścigu, czy po to, by wyjść na prowadzenie? Zwycięzcą okaże się ten, kto nie zmarnuje czasu pandemii, kto przygotuje sensowne zmiany i reformy, kto wykorzysta kryzys jako szansę na zmianę i ruszy do przodu.

Moim zdaniem, ścigamy się o pierwsze miejsca wśród globalnych gospodarek. Dlaczego tak uważam? Bo nawet w tak ekstremalnie trudnej sytuacji polska gospodarka nie załamała się, a prognozy pokazują nasz kraj jako jeden z tych, którego gospodarka ma szansę najszybciej wyjść z pandemii - powiedział inaugurując konferencję Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów

Gowin rozpoczynając konferencję podsumował dotychczasowe działania rządu w czasie pandemii:

- Wykonaliśmy wiele, aby zapobiec załamaniu gospodarczemu: ochroniliśmy 7 mln miejsc pracy przez dofinansowanie wynagrodzeń, uruchomiliśmy dotacje i pożyczki oraz świadczenia postojowe w ramach wielu instrumentów tarcz antykryzysowych. Do polskich firm trafiło już ponad 207 mld zł pomocy, usprawniliśmy usługi publiczne, aby wszystkie sprawy obywateli i firm można było realizować zdalnie.

{crossposting}

Czytaj więcej

Gliński: World Athletics Relays Silesia 2021 to wielka szansa

- Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych tego roku - mistrzostwa świata sztafet World Athletics Relays Silesia 2021. Dla lekkoatletów to z pewnością priorytetowa impreza pierwszej części wyjątkowego sezonu, którego punktem kulminacyjnym będą XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Więcej…

Jabłoński: Pogłębienie współpracy Trójmorza transport, energia i cyfryzacja

Udział wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego w dzisiejszym forum inwestycyjnym Inicjatywy Trójmorza „Invest in Three Seas” w Tallinnie był okazją do prezentacji potencjału gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej oraz ważnego instrumentu finansowania projektów infrastrukturalnych w tym regionie, jakim jest Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza.

Więcej…

Kościński: Krajowy Plan Odbudowy podstawą

Krajowy Plan Odbudowy jest podstawą do skorzystania z unijnego Funduszu Odbudowy. Z tej puli Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro na walkę ze skutkami pandemii.

Więcej…

Kolczyński: Chętnie widzimy w strefach małe i średnie przedsiębiorstwa innowacyjne

W pierwszym kwartale tego roku firmy w specjalnych strefach ekonomicznych zarządzanych przez ARP SA zadeklarowały inwestycje o wartości 504,6 mln zł. To prawie 2,5-krotnie więcej niż w tym samym kwartale ubiegłego roku.

Więcej…

Guibourgé-Czetwertyński: Konieczne jest wspieranie miast i gmin

Wyzwania w zakresie adaptacji do zmian klimatu, w szczególności w kontekście zarządzania wodą, były głównym tematem wideokonferencji ministrów środowiska Unii Europejskiej w ramach portugalskiej prezydencji UE.

Więcej…