Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przeładunki w polskich portach morskich w 2019 r. wyniosły 108,3 mln t. Po raz drugi w historii przekroczono barierę 100 mln t. W porównaniu z 2018 r., kiedy przeładunki wyniosły 105,7 mln t, to wzrost o 2,4 proc.

W Porcie Gdańsk w ub.r. przeładowano 52,2 mln t (wzrost o 6,4 proc. r/r), w Porcie Gdynia 24 mln t (wzrost o 2,2 proc. r/r), a w Porcie Szczecin-Świnoujście 32,2 mln ton (spadek o 3,3 proc. r/r).

- To od kilku lat już pewna tradycja, że porty co roku biją rekordy, jeśli chodzi o ilość przeładunków –  powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Jednocześnie podkreślił, że, aby utrzymać ten wzrost niezbędne są nowe inwestycje. 

- Te najważniejsze to przede wszystkim Port Centralny w Gdańsku, Port Zewnętrzny w Gdyni i terminal kontenerowy w Świnoujściu, ale także pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra – zwrócił uwagę Gróbarczyk. Ważne jest też to, że właśnie trwa modernizacja linii kolejowych do trzech strategicznych portów morskich – podkreślił szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Dodał, że realizacja tych inwestycji przyśpieszy dzięki przyjętej w ubiegłym roku przez parlament specustawie w zakresie budowy portów zewnętrznych. Ważne jest też to, że właśnie trwa modernizacja linii kolejowych do trzech strategicznych portów morskich.

{crossposting}