Zdaniem wiceministra Marka Gróbarczyka, pozyskanie statku badawczego zwiększy potencjał badawczy polskich uczelni morskich oraz wesprze polski przemysł stoczniowy, który będzie włączony w tę inicjatywę.
- Nowy polski statek badawczy umożliwi praktyczne kształcenie studentów akademii morskich, zwłaszcza Akademii Morskiej w Szczecinie, która będzie armatorem jednostki - stwierdził Gróbarczyk.
- Akademia Morska w Szczecinie od wielu lat prowadzi badania dotyczące wykorzystania systemów pozycjonowania i pomiarowych w toni i na dnie morskim, dlatego niezbędne jest wsparcie działań ukierunkowanych na zapewnienie odpowiedniego poziomu kształcenia adeptów specjalizujących się w prowadzeniu badań oceanograficznych, jak również w obsłudze i eksploatacji urządzeń oraz statków na potrzeby m.in. sektora wydobywczego - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Jak podkreślił, pozyskanie statku badawczego pozwoli zrezygnować z kosztownych czarterów okrętów oraz uniezależnić się od ich dostępności.
W jego przekonaniu skorzysta na tym również polski przemysł stoczniowy, który będzie zaangażowany w obsługę tej inicjatywy.
{crossposting}