Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wyzwania w zakresie adaptacji do zmian klimatu, w szczególności w kontekście zarządzania wodą, były głównym tematem wideokonferencji ministrów środowiska Unii Europejskiej w ramach portugalskiej prezydencji UE.

Polskę na spotkaniu reprezentował wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

- Konieczne jest wspieranie miast i gmin w ich wysiłkach na rzecz budowy zielonej i niebieskiej infrastruktury oraz zrównoważonych systemów gospodarowania wodą deszczową, tworzących system lokalnej retencji na obszarach zlewni, który wydaje się być najskuteczniejszy w zwalczaniu powodzi i susz. Polska zapewnia wsparcie w tej dziedzinie z wykorzystaniem funduszy krajowych i unijnych - powiedział wiceminister.

Następnie unijni ministrowie dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie dostosowania do zmian klimatu. Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński przedstawił polskie programy „Rozwój miejskich planów adaptacji dla miast z ponad 100 000 mieszkańców w Polsce”, „Miasto z klimatem” i „Moja woda”.

- Program „Moja woda” odniósł sukces, a jego druga edycja rozpoczęła się w marcu 2021 roku. Pozwoli to na retencję kolejnych milionów metrów sześciennych wody rocznie w instalacjach przydomowych - powiedział wiceminister klimatu i środowiska.

Spotkanie zakończyła wymiana poglądów na temat międzynarodowego aspektu nowej unijnej Strategii Adaptacji do zmian klimatu.

- Nowa strategia UE pojawia się w ważnym momencie, przed COP26 w Glasgow, gdzie adaptacja do zmiany klimatu będzie odgrywać kluczową rolę. Musimy znaleźć odpowiednią przestrzeń, aby odpowiedzieć na rosnące apele społeczności, głównie z kontynentu afrykańskiego i krajów najsłabiej rozwiniętych, aby adaptacja była odpowiednim priorytetem w globalnych negocjacjach klimatycznych - skomentował wiceminister.

{crossposting}

Czytaj więcej

Gliński: World Athletics Relays Silesia 2021 to wielka szansa

- Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych tego roku - mistrzostwa świata sztafet World Athletics Relays Silesia 2021. Dla lekkoatletów to z pewnością priorytetowa impreza pierwszej części wyjątkowego sezonu, którego punktem kulminacyjnym będą XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Więcej…

Jabłoński: Pogłębienie współpracy Trójmorza transport, energia i cyfryzacja

Udział wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego w dzisiejszym forum inwestycyjnym Inicjatywy Trójmorza „Invest in Three Seas” w Tallinnie był okazją do prezentacji potencjału gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej oraz ważnego instrumentu finansowania projektów infrastrukturalnych w tym regionie, jakim jest Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza.

Więcej…

Kościński: Krajowy Plan Odbudowy podstawą

Krajowy Plan Odbudowy jest podstawą do skorzystania z unijnego Funduszu Odbudowy. Z tej puli Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro na walkę ze skutkami pandemii.

Więcej…

Kolczyński: Chętnie widzimy w strefach małe i średnie przedsiębiorstwa innowacyjne

W pierwszym kwartale tego roku firmy w specjalnych strefach ekonomicznych zarządzanych przez ARP SA zadeklarowały inwestycje o wartości 504,6 mln zł. To prawie 2,5-krotnie więcej niż w tym samym kwartale ubiegłego roku.

Więcej…

Guibourgé-Czetwertyński: Konieczne jest wspieranie miast i gmin

Wyzwania w zakresie adaptacji do zmian klimatu, w szczególności w kontekście zarządzania wodą, były głównym tematem wideokonferencji ministrów środowiska Unii Europejskiej w ramach portugalskiej prezydencji UE.

Więcej…