Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wyzwania w zakresie adaptacji do zmian klimatu, w szczególności w kontekście zarządzania wodą, były głównym tematem wideokonferencji ministrów środowiska Unii Europejskiej w ramach portugalskiej prezydencji UE.

Polskę na spotkaniu reprezentował wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

- Konieczne jest wspieranie miast i gmin w ich wysiłkach na rzecz budowy zielonej i niebieskiej infrastruktury oraz zrównoważonych systemów gospodarowania wodą deszczową, tworzących system lokalnej retencji na obszarach zlewni, który wydaje się być najskuteczniejszy w zwalczaniu powodzi i susz. Polska zapewnia wsparcie w tej dziedzinie z wykorzystaniem funduszy krajowych i unijnych - powiedział wiceminister.

Następnie unijni ministrowie dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie dostosowania do zmian klimatu. Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński przedstawił polskie programy „Rozwój miejskich planów adaptacji dla miast z ponad 100 000 mieszkańców w Polsce”, „Miasto z klimatem” i „Moja woda”.

- Program „Moja woda” odniósł sukces, a jego druga edycja rozpoczęła się w marcu 2021 roku. Pozwoli to na retencję kolejnych milionów metrów sześciennych wody rocznie w instalacjach przydomowych - powiedział wiceminister klimatu i środowiska.

Spotkanie zakończyła wymiana poglądów na temat międzynarodowego aspektu nowej unijnej Strategii Adaptacji do zmian klimatu.

- Nowa strategia UE pojawia się w ważnym momencie, przed COP26 w Glasgow, gdzie adaptacja do zmiany klimatu będzie odgrywać kluczową rolę. Musimy znaleźć odpowiednią przestrzeń, aby odpowiedzieć na rosnące apele społeczności, głównie z kontynentu afrykańskiego i krajów najsłabiej rozwiniętych, aby adaptacja była odpowiednim priorytetem w globalnych negocjacjach klimatycznych - skomentował wiceminister.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…