Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Propozycja Komisji Europejskiej ws. zwiększenia celu redukcji emisji do 2030 r. to temat spotkania Grupy Wyszehradzkiej oraz przedstawicieli Bułgarii i Rumunii z Jochenem Flasbarthem, sekretarzem stanu w Federalnym Ministerstwie Ochrony Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego Niemiec. W rozmowach uczestniczył wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński. 

W trakcie spotkania strona polska, zarówno w ramach prezydencji, jak i w swoim imieniu, przedstawiła zaniepokojenie przedstawioną przez Ursulę von der Leyen, Przewodniczącą Komisji Europejskiej, propozycją dot. zwiększenia celu redukcji emisji do 2030 r. „co najmniej do 55%”.

- Zależy nam na odpowiedzi, w jaki sposób Unia Europejska miałaby zrealizować ten ambitny cel i z jakich narzędzi mamy korzystać - podkreślił podczas spotkania wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.

- Obawiamy się, że bez odpowiedniego wsparcia niektóre państwa członkowskie będą musiały podjąć nieproporcjonalne w stosunku do innych wysiłki - dodał.

Wiceminister zwrócił też uwagę na kluczową rolę Rady Europejskiej w podejmowaniu ewentualnych decyzji dotyczących zmiany celu na rok 2030. Ponadto, zaznaczył, że dodatkowy wysiłek redukcyjny nie powinien obciążać najuboższych obywateli. 

Jak zaznaczył wiceminister Guibourgé-Czetwertyński w rozmowach nie można pominąć ekonomicznych skutków kryzysu COVID-19, który znacznie ograniczył zdolność państw członkowskich do radzenia sobie z wyzwaniami polityki klimatycznej.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…