Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pierwszy lot po ponad dwóch miesiącach od zamknięcia przestrzeni nad Polską odbył się 1 czerwca 2020 r. o godz. 7:00 do Szczecina. - Tamtejsze lotnisko czekają duże inwestycje oraz wsparcie, o czym na konferencji prasowej mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Uruchomione połączenia krajowe – loty na trasach między Warszawą i Szczecinem, Gdańskiem, Krakowem, Rzeszowem, Wrocławiem, Poznaniem i Zieloną Górą będą odbywać się w większości przypadków dwa razy dziennie.

- Stoimy u progu wyjścia z epidemii, przywracając kolejne sektory gospodarki. Branża lotnicza jest kluczowa dla rozwoju nowoczesnej gospodarki, jej dynamiczny rozwój może być prawdziwym kołem zamachowym, które pchnie Polskę do grona najbogatszych krajów świata. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie programu pomocy, przeznaczonego dla polskich lotnisk. Jego wartość wynosi ponad 142 mln zł – powiedział wiceminister Horała.

- Rok 2019 zakończyliśmy bijąc kolejne rekordy liczby obsłużonych podróżnych. Z polskich lotnisk skorzystało prawie 49 mln pasażerów. Czas pandemii zatrzymał ten dynamiczny rozwój, ale mamy nadzieję, że dzięki nowemu instrumentowi wsparcia polskie lotniska będą mogły wrócić na pierwotną ścieżkę wzrostu - mówił dalej Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

- W ten sposób dajemy narzędzie wsparcia dla wszystkich najważniejszych lotnisk w Polsce, wbrew zarzutom, które były w naszą stronę formułowane. Robimy to bez względu na to, czy port lotniczy jest prowadzony wyłącznie przez samorząd, czy ma w nim udział podmiot państwowy - zaznaczył wiceminister.

W najbliższym czasie zakończą się uzgodnienia międzyresortowe projektu Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu i trybu rozliczania i dokumentowania kosztów utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej lotniska. 

– Zdajemy sobie sprawę, jak dużą rolę spełniają lotniska w rozwoju gospodarczym regionów, a przez to całego kraju. Lokalne porty zwiększają atrakcyjność inwestycyjną, stanowią o przewadze konkurencyjnej w bardzo wielu branżach. Port Lotniczy Szczecin-Goleniów jest w tym zakresie bardzo dobrym przykładem – w ciągu ostatniej dekady podwoił liczbę obsługiwanych pasażerów, dlatego w pełni zasługuje na te i wszelkie przyszłe inwestycje - dodał Horała.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…