Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- W dyskusjach o infrastrukturze w Polsce stosuję metaforę przyciasnego garnituru. Wydaje się, że obecnie do infrastruktury lotniczej ona pasuje. To znaczy, że istniejący system jest na skraju wyczerpania swoich możliwości.

Przede wszystkim dotyczy to największego portu lotniczego w Polsce na warszawskim Okęciu - mówił na konferencji „Zrównoważony rozwój infrastruktury lotniczej w Polsce” w Warszawie Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK

W przekonaniu pełnomocnika „naturalne” ograniczenie Okęcia wynika z faktu, że jest on portem znajdującym się w centrum miasta. - Buduje to szereg ograniczeń środowiskowych, ale również fizycznych, infrastrukturalnych. I powoduje, że tego lotniska nie da się rozbudowywać, nie da się poprawiać jego przepustowości. 

- W mniejszym, różnym już stopniu dotyczy to lotnisk regionalnych: niektóre z nich mają rezerwy, niektóre się rozbudowują – dodał Horała. - Ale jeśli spojrzymy na system komunikacyjny z meta poziomu, okazuje się, że w swoim obecnym kształcie nie odpowiada wyzwaniom, które widzimy za pięć, dziesięć lat, jak byśmy chcieli, by się ten ruch rozwijał. On się oczywiście będzie rozwijał, to rzecz nieunikniona, w miarę wzrostu zamożności społeczeństwa. Bo Polacy chcą i potrzebują latać. Rozwoju ruchu lotniczego z Polski i do Polski potrzebuje też gospodarka. 

- Gdy jednak porównamy nasz ruch lotniczy z danymi dotyczącymi państw wysokorozwiniętych, to okazuje się, że wciąż znacznie mniej latamy – stwierdził wiceminister. - Stąd pomysł Centralnego Portu Komunikacyjnego. To nasza odpowiedź na te wszystkie wyzwania. Pomijam już fakt, że nie mamy obecnie w naszym kraju żadnego naturalnego hubu przesiadkowego. A w państwie naszej wielkości, które chcielibyśmy postrzegać jako lidera w regionie Europy środkowowschodniej, tym bardziej taki port powinien powstać. Zatem znajdujemy się w momencie przełomowym.

Najbliższe lata to okres, w którym wyczerpiemy dotychczasowy model wzrostu. Musimy się więc przemodelować, odpowiedzieć na to wyzwanie, bo dalej tak prosto, że co roku będzie po kilka-kilkanaście proc. wzrostów ruchu lotniczego w obecnym układzie portów lotniczych – się nie da. Na tę właśnie potrzebę projekt CPK ma odpowiedzieć – kończy Horała.

{crossposting}

Czytaj więcej

Gliński: Międzynarodowy Dzień Teatru - dziękuję wszystkim

- Międzynarodowy Dzień Teatru jest świętem podkreślającym społeczną rangę, artystyczną doniosłość i niezwykłą różnorodność sztuki scenicznej, stanowiącej przestrzeń ekspresji oraz codziennej pracy tysięcy utalentowanych ludzi – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście do społeczności teatralnej.

Więcej…

Gawęda: koronawirus - wytyczne dla wszystkich spółek górniczych

Zobowiązałem wszystkie spółki górnicze do podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do ograniczenia ryzyka związanego z możliwością przeniesienia i rozprzestrzeniania koronawirusa - powiedział Adam Gawęda sekretarz stanu w MAP

Ministerstwo Aktywów Państwowych przed wprowadzeniem stanu epidemii, a wcześniej stanu zagrożenia epidemicznego zobowiązało spółki górnicze do podjęcia działań związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Covid-19. 

Więcej…

Zagórski: Aplikacja Kwarantanna Domowa - najlepiej zainstalować od razu

Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak, dzięki aplikacji MC

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa. Ministerstwo cyfryzacji (MC) zaczęło ją udostępniać od 19 marca br.

Więcej…

Prezydent Duda: #TarczaAntykryzysowa wesprze ludzi i firmy

W najtrudniejszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi

- W najtrudniejszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi. Dzisiaj ich pracownicy nie mogą świadczyć pracy właśnie z uwagi na to, że nie ma popytu na usługi, często już rozmawia się z nimi na temat rozwiązania umowy o pracę czy rozwiązania relacji, która na tę pracę pozwala – mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej wprowadzeniu Tarczy Antykryzysowej prezydent Andrzej Duda.

Więcej…

Kamiński: wielu Polskich obywateli chce wrócić do domu

Ruch graniczny jest duży, bo wielu naszych obywateli chce wrócić do domu. To jest naturalne, ale zdajemy sobie także sprawę, że korki to duża uciążliwość – powiedział szef MSWiA

Minister Mariusz Kamiński poinformował na konferencji prasowej, że dzięki działaniom polskich służb udało się zmniejszyć korki na granicach. Istotnej redukcji uległ czas oczekiwania na wjazd do naszego kraju od strony Niemiec, natomiast na przejściach z Czechami, Słowacją i Litwą ruch odbywa się na bieżąco, a granice są w pełni przejezdne.

Więcej…