Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Działania polskiej służby zagranicznej w obszarze dyplomacji ekonomicznej, zorientowane na wsparcie polskich przedsiębiorców w sytuacji pandemii COVID-19, były tematem przewodnim briefingu wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskego.

Jak poinformował wiceszef polskiej dyplomacji, wysiłki realizowane przez resort spraw zagranicznych we współpracy z innymi ministerstwami i agencjami rządowymi to szeroki zakres działań, zaczynając od gromadzenia informacji o ofertach środków do walki z COVID-19 i wsparcia ich zakupów, poprzez pozyskiwanie dostępu do know-how o stosowanych na świecie terapiach lekowych, a kończąc na wsparciu dla importerów (m.in. informacje o restrykcjach i logistyka dostaw) oraz eksporterów. 

W tym ostatnim obszarze wiceminister Jabłoński zaprezentował nowo utworzoną platformę Anti-COVID Offer by Polish Business, mającą na celu wsparcie eksportu polskich produktów, w szczególności innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie. 

Jak podkreślił, zakładka ANTI-COVID Offer powstała z myślą o zebraniu w jednym miejscu informacji o produktach i rozwiązaniach oferowanych przez polskich przedsiębiorców i naukowców, które mogą okazać się przydatne w walce z  pandemią COVID-19 i w przeciwdziałaniu jej skutkom. 

- Dokładamy starań, by jak najszerzej promować przy tej okazji polski biznes i nowatorskie rozwiązania z obszaru wysoko zaawansowanych technologii. Pamiętamy też o tym, że w wyniku kryzysu spowodowanego pandemią przerwane zostały np. łańcuchy dostaw artykułów żywnościowych do niektórych krajów i regionów świata. Stąd rubryka z artykułami rolno-spożywczymi – odnotował wiceszef polskiej dyplomacji.

Wiceminister Jabłoński przypomniał także, że w celu wsparcia importu środków ochrony indywidualnej MSZ uruchomiło na swoim portalu specjalną stronę adresowaną do importerów.

Są na niej zamieszczane i na bieżąco aktualizowane informacje o obowiązujących w 119 krajach ograniczeniach w eksporcie np. środków ochrony osobistej, włóknin i urządzeń do dekontaminacji. Na stronie uruchomiono również ważną zakładkę dot. logistyki dostaw z przydatnymi informacjami o możliwościach realizacji dostaw do Polski, w szczególności nt. oferty PLL LOT czy spółek kolejowych. – Jest to odpowiedź na jedno z najpoważniejszych wyzwań, z którymi borykają się obecnie nie tylko agencje rządowe, ale też prywatni importerzy – zauważył wiceminister Jabłoński.

Dzięki wysiłkom MSZ dotychczas pozyskano ponad 1400 ofert na dostawy wyrobów medycznych, materiałów do produkcji środków ochronnych i innych od około 400 firm z  49 krajów z całego świata. Udało się to zrealizować w bardzo krótkim czasie, co pozwoliło na uzupełnianie wyposażenia i sprzętu medycznego w polskich szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia, a co za tym idzie stopniową poprawę ich funkcjonowania.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…