Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Coraz częściej jesteśmy świadkami ekstremalnych zjawisk pogodowych. Z racji niewielkich opadów wzrosło zagrożenie suszą. Fundusze europejskie pomagają w walce z jej skutkami. Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej finansuje z nich działania, które zapobiegają pożarom lasów i łąk, a gdy już wystąpią - pozwalają je sprawnie gasić. Lasy Państwowe dostały na to z funduszy unijnych prawie 50 mln zł, a strażacy – prawie 185 mln. 

- Lepiej zapobiegać, niż leczyć. W tym przypadku możemy sparafrazować: lepiej zapobiegać, niż gasić - podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Dlatego też fundusze europejskie przeznaczamy na działania mające zapobiegać pożarom – uważa minister. - Nie wszystkich zagrożeń da się jednak uniknąć. Zatem, jeśli pożar wystąpi, dzięki tej inwestycji będziemy gotowi, żeby szybko go ugasić - zaznacza Jarosińska-Jedynak.

Pieniądze unijne trafią także do strażaków. - Na zakup sprzętu, który będzie również wykorzystywany podczas gaszenia lasów, straż pożarna dostała prawe 185 mln zł – zaznacza minister Jarosińska-Jedynak. - Byliśmy ostatnio świadkami heroicznej walki strażaków z płomieniami w Biebrzańskim Parku Narodowym. W takich chwilach dobry sprzęt jest na wagę złota – dodaje minister.

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej realizuje od sierpnia 2016 r. projekt zwiększający skuteczność prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych. Jego wartość wynosi 217,6 mln zł, z czego 184,9 mln zł to pieniądze unijne. Zakończenie realizacji projektu planowane jest w marcu 2021 r.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania

- Ruszamy z kontraktem na II fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of Request dotyczący pozyskania 3 dywizjonów czyli 6 baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych.

Więcej…

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…