Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zainwestowaliśmy już prawie wszystkie dostępne pieniądze z Programu Polska Wschodnia (POPW). Z beneficjentami podpisaliśmy 2,4 tys. umów na blisko 8 mld zł.

To m.in. pieniądze na rozwój MŚP, inwestycje transportowe i działania antycovidowe - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas rocznego podsumowania POPW online z Komisją Europejską.

- Przemyślane inwestowanie pieniędzy krajowych i unijnych, sprawia, że Polska Wschodnia staje się coraz lepszym miejscem do życia. Wzrasta także konkurencyjność regionu. Pieniądze inwestujemy w innowacje w biznesie, ekologiczne systemy transportowe, modernizację i budowę nowych odcinków dróg czy przebudowę linii i dworców kolejowych - dodała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podkreśliła, że już prawie 60 proc. środków unijnych z Programu Polska Wschodnia zostało rozliczonych.

- Do końca roku kwota ta jeszcze wzrośnie. W tym momencie daje to Programowi Polska Wschodnia pozycję wśród ścisłej czołówki polskich programów - wyjaśniła wiceminister.

- Program Polska Wschodnia daje istotny impuls rozwoju tej części kraju. To wpływa na wzrost PKB makroregionu, pobudza inwestycje, stymuluje działalność B+R, przekłada się również na poprawę sytuacji na rynku pracy. Korzystne zmiany w obejmują również resztę kraju. Zatem inwestowanie w Polsce Wschodniej jest opłacalne dla wszystkich - powiedziała wiceminister.

- Poprawiliśmy dostępność transportową makroregionu, a w szczególności do miast wojewódzkich i obszarów wokół nich. Jeszcze w tym roku zaplanowane jest oddanie do użytku ostatniej inwestycji - węzła Porosły w Białymstoku - zauważyła wiceminister.

Trwają także zaawansowane prace nad projektami kolejowymi. Pociągi już jeżdżą po zmodernizowanych odcinkach, a podróżni mogą korzystać z odnowionych, komfortowych i dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami dworców, stacji i peronów. W sumie odnowionych zostanie 10 dworców.

- Oddaliśmy już do użytku dworce w Olsztynie Zachodnim, Czeremsze, Bielsku Podlaskim, Białystoku i Nidzicy. W 2021 r. planowane jest otwarcie czterech kolejnych obiektów - przypomniała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania

- Ruszamy z kontraktem na II fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of Request dotyczący pozyskania 3 dywizjonów czyli 6 baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych.

Więcej…

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…