Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zainwestowaliśmy już prawie wszystkie dostępne pieniądze z Programu Polska Wschodnia (POPW). Z beneficjentami podpisaliśmy 2,4 tys. umów na blisko 8 mld zł.

To m.in. pieniądze na rozwój MŚP, inwestycje transportowe i działania antycovidowe - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas rocznego podsumowania POPW online z Komisją Europejską.

- Przemyślane inwestowanie pieniędzy krajowych i unijnych, sprawia, że Polska Wschodnia staje się coraz lepszym miejscem do życia. Wzrasta także konkurencyjność regionu. Pieniądze inwestujemy w innowacje w biznesie, ekologiczne systemy transportowe, modernizację i budowę nowych odcinków dróg czy przebudowę linii i dworców kolejowych - dodała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podkreśliła, że już prawie 60 proc. środków unijnych z Programu Polska Wschodnia zostało rozliczonych.

- Do końca roku kwota ta jeszcze wzrośnie. W tym momencie daje to Programowi Polska Wschodnia pozycję wśród ścisłej czołówki polskich programów - wyjaśniła wiceminister.

- Program Polska Wschodnia daje istotny impuls rozwoju tej części kraju. To wpływa na wzrost PKB makroregionu, pobudza inwestycje, stymuluje działalność B+R, przekłada się również na poprawę sytuacji na rynku pracy. Korzystne zmiany w obejmują również resztę kraju. Zatem inwestowanie w Polsce Wschodniej jest opłacalne dla wszystkich - powiedziała wiceminister.

- Poprawiliśmy dostępność transportową makroregionu, a w szczególności do miast wojewódzkich i obszarów wokół nich. Jeszcze w tym roku zaplanowane jest oddanie do użytku ostatniej inwestycji - węzła Porosły w Białymstoku - zauważyła wiceminister.

Trwają także zaawansowane prace nad projektami kolejowymi. Pociągi już jeżdżą po zmodernizowanych odcinkach, a podróżni mogą korzystać z odnowionych, komfortowych i dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami dworców, stacji i peronów. W sumie odnowionych zostanie 10 dworców.

- Oddaliśmy już do użytku dworce w Olsztynie Zachodnim, Czeremsze, Bielsku Podlaskim, Białystoku i Nidzicy. W 2021 r. planowane jest otwarcie czterech kolejnych obiektów - przypomniała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…