Część województw uruchomiło już ponad 125 mln zł. Inne przygotowują podobne projekty. Pomoc jest elementem Funduszowego Pakietu Antywirusowego, który powstał w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Osoby korzystające z usług DPS i innych instytucji całodobowego pobytu (na przykład w domach dziecka czy domach seniora), są szczególnie narażone na zarażenie COVID-19.
- Pamiętamy o nich, dlatego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej powstał program kompleksowego wsparcia mieszkańców i pracowników instytucji opieki. Propozycje rozwiązań, możliwych do finansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego, przekazaliśmy marszałkom województw w formie rekomendacji – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Nie ma zamkniętego katalogu działań, które można sfinansować – założenie jest takie, że pieniądze mają być kierowane na walkę ze skutkami COVID-19. Wsparcie ma być elastyczne, to znaczy dostosowane do potrzeb na aktualnym etapie rozwoju epidemii. Będą je wdrażać Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej.
- Są one najlepiej umocowane w systemie pomocy społecznej i będą udzielać wsparcia dla poszczególnych instytucji opiekuńczych. Chcemy by procedury były, jak najprostsze, a wsparcie możliwie szybko trafiało do odbiorców – zaznacza szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.
Pieniądze dla DPS-ów pochodzą z regionalnych programów operacyjnych, czyli puli funduszy unijnych, którymi zarządzają marszałkowie województw.
Dla przykładu – województwo śląskie rozpoczyna realizację projektu pn. „Śląskie Pomaga”, z budżetem ponad 13 mln zł. To tylko wybrany przykład, inne regiony również przygotowują podobne projekty.
Wdrażanie takiego i wielu innych rodzajów wsparcia z pewnością ułatwi ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r.