W dyskusji o zrównoważonym rozwoju udział wzięła wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dwudniowe forum zorganizował UN Global Compact.
Wiceszefowa w ministerstwie finansów, funduszy i polityki regionalnej podkreśliła, że dla osiągnięcia celów Agendy 2030 kluczowa jest ścisła współpraca przedstawicieli rządów, samorządów oraz biznesu.
- Wyjście z kryzysu musi być wspólnym wysiłkiem i wymaga silnego partnerstwa, innowacyjnego podejścia i często zmiany modelu działania, zarówno w biznesie, jak i poza nim - wyjaśniła wiceminister Jarosińska-Jedynak.
Dodała, że znaczącą rolę w inicjowaniu dialogu rządów i biznesu odgrywa właśnie UN Global Compact.
- Global Compact Network w Polsce jest naszym wieloletnim partnerem. Doceniamy jego aktywne zaangażowanie na rzecz celów zrównoważonego rozwoju, a także w Krajowe Forum Interesariuszy Agendy 2030, politykę miejską, konferencje tematyczne oraz działania edukacyjne - przypomniała wiceminister.
Wiceminister Jarosińska-Jedynak zaznaczyła, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej działa wspólnie z Global Compact Network Poland także w ramach polityki miejskiej.
Podczas swojego wystąpienia nawiązała do planowanego na czerwiec 2022 r. Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum – WUF 11). Rola miast w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju jest bardzo istotna.
- Wydarzenie będzie okazją do kompleksowego spojrzenia na wyzwania dla miast i biznesu związane ze zmianami klimatycznymi i ochroną środowiska. Wcześniej, bo już w grudniu 2021 r., także w Katowicach odbędzie się Forum Zarządzania Internetem (IGF 2021), poświęcone cyberbezpiecznym miastom przyszłości - powiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak.
UN Global Compact to największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes. Od momentu powołania w 2000 roku przez Sekretarza Generalnego ONZ, Kofi Annana, prowadzi działania na rzecz środowiska, praw człowieka, przeciwdziałania korupcji oraz godnej i legalnej pracy.
{crossposting}