Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Umowa Partnerstwa, przygotowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, pokazuje jak Polska zainwestuje 76 mld euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Propozycję podziału tych pieniędzy ministerstwo finansów, funduszy i polityki regionalnej konsultuje z partnerami z województw. Szefowie resortu spotkali się z przedstawicielami władz samorządowych, przedsiębiorcami oraz mieszkańcami Wielkopolski. Region otrzyma prawie 1,5 mld euro.

- Wielkopolska zalicza się do grupy najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów w naszym kraju. Województwo przekroczyło 75% średniej UE PKB na mieszkańca, co oznacza, że w unijnej metodologii awansowało do kategorii regionów przejściowych, pomiędzy słabiej a lepiej rozwiniętymi. To ma znaczenie między innymi dla wysokości puli środków unijnych dla województwa i wysokości dofinasowania inwestycji - wyjaśniała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Z puli środków z polityki spójności przyznanych wszystkim 16. województwom wielkopolskie otrzyma do zagospodarowania 1,070 mld euro na program regionalny.

Wielkopolska ma szansę na dużo więcej funduszy na program regionalny - do podziału pomiędzy wszystkie województwa jest jeszcze 7,1 mld euro po negocjacjach kontraktów programowych. Jeżeli marszałek przygotuje i zgłosi dobre projekty, otrzyma dodatkowe fundusze - zaznaczyła wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.

- Inwestycje w Wielkopolsce będą także finansowane z Funduszu Odbudowy (prawie 60 mld euro w dotacjach i pożyczkach dla całej Polski) oraz programów krajowych. Tylko w perspektywie 2014-2020 w województwie wielkopolskim dofinansowano inwestycje z programów krajowych kwotą prawie 9,5 mld zł. W nowym rozdaniu skala wsparcia może być podobna. To ogromne środki na rozwój - tłumaczyła minister Jarosińska-Jedynak.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…