Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Umowa Partnerstwa, przygotowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, pokazuje jak Polska zainwestuje 76 mld euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Propozycję podziału tych pieniędzy ministerstwo finansów, funduszy i polityki regionalnej konsultuje z partnerami z województw. Szefowie resortu spotkali się z przedstawicielami władz samorządowych, przedsiębiorcami oraz mieszkańcami Wielkopolski. Region otrzyma prawie 1,5 mld euro.

- Wielkopolska zalicza się do grupy najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów w naszym kraju. Województwo przekroczyło 75% średniej UE PKB na mieszkańca, co oznacza, że w unijnej metodologii awansowało do kategorii regionów przejściowych, pomiędzy słabiej a lepiej rozwiniętymi. To ma znaczenie między innymi dla wysokości puli środków unijnych dla województwa i wysokości dofinasowania inwestycji - wyjaśniała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Z puli środków z polityki spójności przyznanych wszystkim 16. województwom wielkopolskie otrzyma do zagospodarowania 1,070 mld euro na program regionalny.

Wielkopolska ma szansę na dużo więcej funduszy na program regionalny - do podziału pomiędzy wszystkie województwa jest jeszcze 7,1 mld euro po negocjacjach kontraktów programowych. Jeżeli marszałek przygotuje i zgłosi dobre projekty, otrzyma dodatkowe fundusze - zaznaczyła wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.

- Inwestycje w Wielkopolsce będą także finansowane z Funduszu Odbudowy (prawie 60 mld euro w dotacjach i pożyczkach dla całej Polski) oraz programów krajowych. Tylko w perspektywie 2014-2020 w województwie wielkopolskim dofinansowano inwestycje z programów krajowych kwotą prawie 9,5 mld zł. W nowym rozdaniu skala wsparcia może być podobna. To ogromne środki na rozwój - tłumaczyła minister Jarosińska-Jedynak.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania

- Ruszamy z kontraktem na II fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of Request dotyczący pozyskania 3 dywizjonów czyli 6 baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych.

Więcej…

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…