W czerwcu rozpocznie się kolejny, piąty już nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji zwiększających ilość retencjonowanej wody. MFiPR przeznacza na to 60 mln zł. Przy wsparciu z POIiŚ powstało opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Jego głównym celem jest ocena wrażliwości na zmiany klimatu 44 największych polskich miast i zaplanowanie działań dostosowujących, adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń.
W czerwcu rozpocznie się kolejny nabór z budżetem 60 mln zł. Samorządy będą mogły uzyskać wsparcie na inwestycje z zakresu systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich, projekty związane z tworzeniem systemów zbierania i retencjonowania wody opadowej czy budową i modernizacją sieci kanalizacji deszczowej.
- Projekty mają dwa główne zadania – zwiększyć odporności polskich miast na zjawiska takie, jak ulewy oraz powodzie błyskawiczne, a także przygotować je do walki ze skutkami suszy, dzięki retencjonowaniu wody i wykorzystaniu jej wtedy gdy brakuje opadów – podsumowuje minister Jarosińska-Jedynak.
{crossposting}