Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nowy, ambitny budżet UE – to zdaniem Polski recepta na ożywienie gospodarcze Unii Europejskiej. Równie ważne są wspólne unijne działania przeciwko rajom podatkowym i unikaniem opodatkowania.

Zakończyło się posiedzenie Rady ECOFIN w formacie wideokonferencji, w której uczestniczył szef Ministerstwa Finansów Tadeusz Kościński.

Podczas wideokonferencji z ministrami finansów omówiono dotychczasowe podjęte działania łagodzące skutki kryzysu wywołanego koronawirusem.

Minister Kościński podkreślił jak ważne jest zapewnienie, że w prace są włączone wszystkie państwa członkowskie. Szef resortu pozytywnie ocenił też dotychczasowe propozycje KE zwiększające elastyczność wykorzystania budżetu UE.

- Idą one w dobrym kierunku, ale potrzebne są dalsze uproszczenia służące jak najlepszemu wykorzystaniu środków unijnych. Rola budżetu UE jest również istotna w zakresie odbudowy unijnej gospodarki po pandemii. Polska konsekwentnie podkreśla, że podstawowym elementem tego ożywienia gospodarczego powinien być nowy, ambitny, wieloletni budżet UE - stwierdził Kościński.

- Naszym zdaniem należy wspólnie poszukiwać nowych zasobów, które mogłyby unijny budżet finansować. Temu może też służyć skuteczniejsza walka z rajami podatkowymi i unikaniem opodatkowania. Tworzone nowe instrumenty finansowe muszą być dostępne dla wszystkich państw członkowskich na równych warunkach oraz brać pod uwagę zróżnicowane skutki gospodarcze pandemii w poszczególnych krajach oraz potrzebę wyrównywania poziomu rozwoju wszystkich państw” – podkreślił minister.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…