W trakcie Sesji Plenarnej, otwierającej wydarzenie minister zwrócił uwagę na działania resortu środowiska w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce, w jego przekonaniu głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest niska emisja z gospodarstw domowych.
- Dlatego też program Czyste Powietrze zakłada finansowanie zarówno termomodernizacji, jak i wymiany źródeł ciepła. Na tego typu działania przeznaczymy 103 mld zł do 2029 r. – stwierdził minister. - W zależności od dochodów, beneficjent może liczyć na dotację w wysokości nawet do 90 proc. kosztów inwestycji - dodał.
Według badań CBOS 44 proc. Polaków ocenia, że smog jest poważnym problemem w okolicy, w której mieszkają, w tym dla 17 proc. - bardzo poważnym. Dlatego też zainteresowanie programem Czyste Powietrze rośnie z każdym miesiącem. Do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłynęło ponad 35 tys. wniosków na kwotę ponad 567 mln zł. Kowalczyk poinformował, że resort środowiska wyszedł także naprzeciw potrzebom związanym z bieżącym monitoringiem stanu powietrza.
- Od 1 stycznia br. Państwowy Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy ustawowo odpowiada za wykonywanie obliczeń i prognoz jakości powietrza dla terytorium Polski. Zapewnia to już nie tylko bieżącą informację dotyczącą jakości powietrza w poszczególnych regionach, ale też możliwość sprawdzenia prognoz na kolejne trzy dni – przypomniał minister.
- To szczególnie istotne dla osób najbardziej wrażliwych na zanieczyszczenia: kobiet w ciąży, osób starszych czy chorych na astmę i opiekunów małych dzieci – podkreślił.
Podczas Welconomy minister wziął także udział w Forum Samorządowców, gdzie rozmawiał o najważniejszych kwestiach lokalnych.
- Standardy selektywnego zbierania odpadów komunalnych w całym kraju zakładają podział na cztery frakcje - szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne, w tym opakowania wielomateriałowe, oraz odpady ulegające biodegradacji - wskazał minister Kowalczyk.
Dążymy do tego, aby jak najmniej odpadów pozostawało na składowiskach. W 2017 r. poziom recyklingu osiągnął 29 proc. Do 2020 r. planowane jest odzyskiwanie już co najmniej 50 proc. odpadów – dodał szef resortu środowiska.