Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się z dyrektorami ośrodków doradztwa rolniczego i przedstawicielami działających w nich związków zawodowych. 

- Przede wszystkim bardzo Państwu dziękuję za zaangażowanie w listopadowej akcji przygotowania Planów Bioasekuracji, bo to na Państwa barki spadł główny ciężar pomocy rolnikom przy ich opracowywaniu - podkreślił wicepremier rozpoczynając spotkanie z doradcami.

- Znam trudną i odpowiedzialną pracę doradców i miło mi zakomunikować, że oprócz przewidzianego 6 proc. wzrostu płac w sferze budżetowej, po korekcie budżetowej dostaniecie jeszcze Państwo 20 mln złotych - poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Wicepremier podkreślił ponadto, że budżety ośrodków składają się z dwóch części: z części dotacyjnej i z części wypracowanej. 

- Są jeszcze znaczące środki w ramach PROW 2014-2020 i warto po nie sięgnąć - zachęcał wicepremier zwracając uwagę na przedłużony czas na ich wykorzystanie.

- Cieszę się, że widać wzrost udziału pozyskiwanych  środków. To ważne bo znaczne środki będą także do pozyskania w nowej perspektywie finansowej - poinformował szef resortu rolnictwa.

- W nowej perspektywie finansowej zamierzamy też silniej zdefiniować środki możliwe do pozyskania przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, gdyż będą one miały jeszcze trudniejsze zadania związane z nowymi mechanizmami Wspólnej Polityki Rolnej, jak chociażby z ekoschematami - dodał szef resortu rolnictwa.

Dyrektorzy ośrodków zwracali natomiast uwagę na niebezpieczeństwo braków kadrowych wynikające z niskich płac i odchodzenia na emeryturę doświadczonych doradców.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…