Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Roślinka wyrastająca na spękanym piasku.

KUKE: Wyniki sektora przemysłowego na koniec maja br. nadal pozytywnie zaskakują, przebijając oczekiwania analityków - ocenia Tomasz Ślagórski, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

W jego przekonaniu mimo utrzymującej się niekorzystnej sytuacji na rynkach zagranicznych oraz pesymistycznych wskazań niektórych indeksów koniunktury, pierwsze miesiące roku okazały się wyraźnie lepsze niż zakończenie roku ubiegłego. - Dynamika produkcji przemysłowej kształtuje się na poziomie powyżej oczekiwań rynkowych – dodaje Ślagórski.  

- Najwyższe wzrosty notowane są w produkcji urządzeń elektrycznych, a także pozostałego sprzętu transportowego. Popyt konsumpcyjny utrzymuje się na wysokim poziomie zarówno dzięki sytuacji na rynku pracy, jak i dodatkowym transferom. Można się spodziewać, że uruchomienie programu 500+ na pierwsze dziecko tę tendencję podtrzyma. 

Wiceszef KUKE zaznacza, że bardzo optymistycznym sygnałem płynącym z polskiej gospodarki jest wyraźne odbicie inwestycji średnich i dużych przedsiębiorstw, gdzie dynamika w I kw. br. wyniosła aż 21,7 proc. w skali roku. 

- Utrzymanie wysokiego tempa wzrostu nakładów na środki trwałe sprzyja zwiększaniu potencjału wytwórczego firm w warunkach napotykania przez nie coraz poważniejszych ograniczeń podażowych – uważa wiceprezes Ślagórski.

- Po pierwszym kwartale br. wskaźnik rentowności obrotu netto przedsiębiorstw według GUS uległ pogorszeniu w ujęciu rocznym o 0,5 pkt. proc do 3,4 proc. W górnictwie i wydobywaniu spadł z 5,6 do 4,6 proc., a w przemyśle pozostał na poziomie 4,8 proc. W budownictwie budynków wzrósł do 5,5 proc. z 0,2 proc. notowanych rok wcześniej, natomiast w budownictwie infrastrukturalnym do -2,0 proc. z 1,2 proc. przed rokiem. 

Biorąc pod uwagę typowe fluktuacje liczby upadłości i restrukturyzacji w ciągu roku, to – pomimo pozytywnych odczytów większości wskaźników – nie należy oczekiwać wyraźnego zmniejszenia się liczby niewypłacalności w nadchodzących miesiącach - kończy wiceprezes KUKE.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…