Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wchodzące w życie 10 kwietnia br. rozporządzenie jest kolejnym krokiem do zapewnienia gospodarstwom domowym, przedsiębiorcom i strategicznym instytucjom bezpiecznych dostaw gazu ziemnego.

Nowa regulacja zwiększa efektywność mechanizmu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego, pozwalając na szybką i efektywną reakcję na zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw do odbiorców chronionych. 

- Szeroko konsultowane publicznie rozporządzenie usprawnia mechanizm wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego i ułatwia stosowanie przepisów przez operatorów oraz odbiorców tego paliwa - mówi minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka.

Rozporządzenie wprowadza nowy termin odbiorcy chronionego, który nie podlega ograniczeniom.

- W katalogu najwrażliwszych odbiorców gazu ziemnego znajdują się m.in. gospodarstwa domowe, podmioty świadczące usługi społeczne, jak np. przychodnie, szpitale, szkoły, itp., a także mali i średni przedsiębiorcy - wymienia szef resortu klimatu i środowiska.

Celem, który przyświecał podczas prac nad rozporządzeniem, było wypracowanie mechanizmu, który pozwoli zgromadzić wystarczające oszczędności gazu w systemie w sytuacji kryzysowej, ale co równie ważne - będzie bezpieczny dla dużych odbiorców, którzy tych ograniczeń w poborze dokonują. Dlatego określony w rozporządzeniu sposób wprowadzania ograniczeń gwarantuje tym podmiotom czas na dostosowanie się do nich.

- Zapewnienie klarownych zasad jest istotne zwłaszcza z punktu widzenia przedsiębiorstw, w których zmniejszanie lub wygaszanie produkcji wymaga czasu i właściwego przygotowania celem uniknięcia ewentualnego uszkodzenia czy zniszczenia obiektów technologicznych oraz związanych z tym strat finansowych. Ponadto, rozporządzenie określa, ile czasu może trwać dane ograniczenie. Tym samym, odbiorcy nie zostaną nim zaskoczeni i będą w stanie zaplanować oraz przygotować się do ograniczeń - podsumowuje min. Kurtyka.

{crossposting}