Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ważne jest stworzenie dobrego klimatu wokół rodziny - mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas debaty „Samorząd PRO FAMILIA, czyli jaki?”.

- Musimy zbudować szeroką koalicję działań rządu, samorządu i organizacji pozarządowych. Tylko to pozwoli na odwrócenie niekorzystnych trendów demograficznych.

Jak wynika z badań CBOS z 2019 roku 98 proc. młodych Polaków deklaruje chęć posiadania dzieci. Niestety trendy demograficzne są w całej Europie mało optymistyczne.

- Dlatego środki finansowe przekazywane przez rząd na rodziny należy traktować w kategorii inwestycji, a nie kosztu - podkreślała Marlena Maląg. - Rząd zabezpiecza pieniądze, ale to samorządy decydują, jak je wydawać. Podziękowała równocześnie władzom samorządowym za aktywny udział w kształtowaniu i realizowaniu polityki prorodzinnej.

- Chcemy przede wszystkim podnieść godność rodziny, przywrócić należne jej miejsce – podkreśliła minister Maląg. Zaznaczyła, że jeden z rządowych programów Maluch+, na który przeznaczono dotąd ponad 2 mld zł, daje rodzicom wybór i możliwość pogodzenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym.

- To jest to, czego oczekują rodzice. Pracujemy z minister Barbarą Sochą nad tym, aby te środki w kolejnych edycjach były jeszcze wyższe - mówiła minister Maląg.

W trakcie debaty przypomniała o konkursie „Samorząd pro familia 2021”, którego celem jest docenienie samorządów szczególnie wyróżniających się w zakresie realizacji polityki prorodzinnej. Wychodząc naprzeciw wnioskom samorządowców, którzy zgłaszali, że ze względu na trwającą pandemię mają trudności z zebraniem dokumentacji konkursowej, ministerstwo rodziny zdecydowało o wydłużeniu czasu na nadsyłanie zgłoszeń do 16 kwietnia br.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…