Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podsumowując miniony rok mamy wszelkie podstawy, by z ostrożnym optymizmem patrzyć w przyszłość - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Potwierdzają to zarówno oceny instytucji zagranicznych, jak i wskaźniki polskie.

- Od początku pandemii troska o życie i zdrowie Polaków oraz dążenie do uratowania jak największej liczby firm i zachowania miejsc pracy była priorytetem dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego - powiedziała minister podczas briefingu prasowego.

- Na ratowanie gospodarki skierowaliśmy 9 proc. PKB. To znacznie powyżej średniej europejskiej.

- Polacy też dobrze oceniają sytuację gospodarczą - mówiła minister Maląg. - Perspektywę konsumentów obrazuje wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, badany przez GUS, który wzrósł o 1,5 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca. Na jego wzrost w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłego poziomu bezrobocia oraz możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy. Polacy lepiej oceniają także przyszłą sytuację ekonomiczną kraju.

Wzrósł też tzw. Indeks PMI Polskiego Sektora Przemysłowego, czyli wskaźnik obrazujący kondycję przemysłu. Był on minimalnie wyższy w lutym, niż w styczniu, ale już od siedmiu miesięcy utrzymuje się powyżej progu neutralnego. Polska jest wymieniana przez Komisję Europejską w czołówce krajów z bardzo wysoką wiarygodnością finansową i gospodarczą.

To materialne i trwałe fundamenty wynikające z wdrażania Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju ogłoszonej i realizowanej przez rząd Zjednoczonej Prawicy - podkreśliła minister Maląg. Jako przykłady podała obniżkę PIT, na której zyskało 24 mln Polaków, zerowy PIT dla młodych - skorzystały 2 miliony, czy wprowadzenie tzw. „estońskiego” CIT dla małych firm.

- Dużą rolę odgrywa także Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, w ramach którego jednostki samorządu terytorialnego otrzymają łącznie ponad 13 mld zł. - To program, dzięki któremu w „małych ojczyznach” bez przeszkód mogą być realizowane najpotrzebniejsze inwestycje: budowane drogi czy przedszkola. Zależy nam na tym, żeby inwestować - mówiła minister.

12 lutego kończy się czas na składanie wniosków w jego ramach dla gmin popegeerowskich - łączna kwota wsparcia to 250 mln zł i górskich gmin turystycznych - wsparcie w wysokości 1 mld zł.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…