Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podsumowując miniony rok mamy wszelkie podstawy, by z ostrożnym optymizmem patrzyć w przyszłość - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Potwierdzają to zarówno oceny instytucji zagranicznych, jak i wskaźniki polskie.

- Od początku pandemii troska o życie i zdrowie Polaków oraz dążenie do uratowania jak największej liczby firm i zachowania miejsc pracy była priorytetem dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego - powiedziała minister podczas briefingu prasowego.

- Na ratowanie gospodarki skierowaliśmy 9 proc. PKB. To znacznie powyżej średniej europejskiej.

- Polacy też dobrze oceniają sytuację gospodarczą - mówiła minister Maląg. - Perspektywę konsumentów obrazuje wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, badany przez GUS, który wzrósł o 1,5 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca. Na jego wzrost w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłego poziomu bezrobocia oraz możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy. Polacy lepiej oceniają także przyszłą sytuację ekonomiczną kraju.

Wzrósł też tzw. Indeks PMI Polskiego Sektora Przemysłowego, czyli wskaźnik obrazujący kondycję przemysłu. Był on minimalnie wyższy w lutym, niż w styczniu, ale już od siedmiu miesięcy utrzymuje się powyżej progu neutralnego. Polska jest wymieniana przez Komisję Europejską w czołówce krajów z bardzo wysoką wiarygodnością finansową i gospodarczą.

To materialne i trwałe fundamenty wynikające z wdrażania Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju ogłoszonej i realizowanej przez rząd Zjednoczonej Prawicy - podkreśliła minister Maląg. Jako przykłady podała obniżkę PIT, na której zyskało 24 mln Polaków, zerowy PIT dla młodych - skorzystały 2 miliony, czy wprowadzenie tzw. „estońskiego” CIT dla małych firm.

- Dużą rolę odgrywa także Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, w ramach którego jednostki samorządu terytorialnego otrzymają łącznie ponad 13 mld zł. - To program, dzięki któremu w „małych ojczyznach” bez przeszkód mogą być realizowane najpotrzebniejsze inwestycje: budowane drogi czy przedszkola. Zależy nam na tym, żeby inwestować - mówiła minister.

12 lutego kończy się czas na składanie wniosków w jego ramach dla gmin popegeerowskich - łączna kwota wsparcia to 250 mln zł i górskich gmin turystycznych - wsparcie w wysokości 1 mld zł.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…