Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wzięła udział w spotkaniu ministrów pracy państw V4. W Budapeszcie dyskutowano o wpływie pandemii na rynek pracy i sposobach przeciwdziałania jego negatywnym skutkom.

Drugim tematem były rozwiązania legislacyjne, szczególnie dotyczące pracy zdalnej i cyfryzacji.

- Wspólnym mianownikiem działań Grupy Wyszehradzkiej i każdego z państw z osobna była mocna interwencja państwa, aby wesprzeć ratowanie miejsc pracy po pandemii - powiedziała minister Marlena Maląg po spotkaniu ministrów pracy państw V4.

Minister stwierdziła, że w Polsce przekazano ponad 200 mld zł na ratowanie miejsc pracy, co pozwoliło uratować ponad 8 mln z nich. Świadectwem tego, że te pieniądze zostały dobrze zainwestowane, jest stopa bezrobocia, która wynosi obecnie 5,6 proc., a według danych Eurostatu - 3,4 proc. Podkreśliła też, że przez cały ten trudny czas nie były ograniczone w żadnej mierze programy społeczne, które były tarczą antykryzysową dla rodzin z małymi dziećmi czy seniorów.

Drugi panel poświęcono omówieniu prac legislacyjnych i politycznych w Unii Europejskiej w ramach planu działania na rzecz Europejskiego Filaru Praw Socjalnych. Poruszano zagadnienia dotyczące pracy zdalnej i cyfryzacji.

- W Polsce wprowadzamy pracę zdalną na stałe do kodeksu pracy, zamknęliśmy już dialog ze stroną pracodawców i stroną społeczną, aby wypracować satysfakcjonujące rozwiązania, które są dobre dla wszystkich - zaznaczyła minister Maląg. Podkreśliła również, że pandemia przyspieszyła procesy cyfryzacji w gospodarce i administracji. Już w tym roku rodzice składali wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start” tylko drogą elektroniczną, a wypłacano je tylko na konta, zaś od 1 stycznia 2022 podobnie będzie ze świadczeniem z programu „Rodzina 500 +”.

Uczestnicy zastanawiali się, jakie mogą być skutki aktualnych propozycji polityki zatrudnienia UE dla mobilności siły roboczej w naszym regionie. Dyskutowano także o zakresie współpracy pomiędzy Europejskim Urzędem Pracy a państwami członkowskimi.

Minister Maląg zauważyła również, że bardzo ważne jest także to, aby przy określaniu płacy minimalnej brać pod uwagę sytuację danego państwa.

{crossposting}

Czytaj więcej

Kozioł ofiarny reprywatyzacji?

Najprawdopodobniej w mikołajki rodzina i prawnicy Michała Sobańskiego oraz on sam, od 23 czerwca br. przebywający w areszcie we Wrocławiu, dowiedzą się czy najbliższe święta Bożego Narodzenia spędzi w domu czy też dalej będzie pozbawiony wolności.

Więcej…

Polskie sądy nadużywają tymczasowego aresztowania

W Polsce od 2015 roku sukcesywnie rośnie liczba aresztów orzekanych przez sądy na wniosek prokuratury. Jednoznacznie potwierdzają to statystyki: w lipcu tego roku w areszcie tymczasowym przebywały 8564 osoby, co w porównaniu z lipcem 2015 roku stanowi wzrost aż o 83,4 proc.

Więcej…

Błaszczak: W Dniu Podchorążego składam podziękowania

Podchorążowie, którzy rozpoczęli Powstanie Listopadowe kierowali się wzniosłymi pobudkami. Dążyli do tego, żeby Polska była wolna. Kochali naszą Ojczyznę. Jestem o tym przekonany, że podobne pobudki kierują wami w codziennej realizacji zadań i przygotowywaniu się do służby.

Więcej…

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…