Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wzięła udział w spotkaniu ministrów pracy państw V4. W Budapeszcie dyskutowano o wpływie pandemii na rynek pracy i sposobach przeciwdziałania jego negatywnym skutkom.

Drugim tematem były rozwiązania legislacyjne, szczególnie dotyczące pracy zdalnej i cyfryzacji.

- Wspólnym mianownikiem działań Grupy Wyszehradzkiej i każdego z państw z osobna była mocna interwencja państwa, aby wesprzeć ratowanie miejsc pracy po pandemii - powiedziała minister Marlena Maląg po spotkaniu ministrów pracy państw V4.

Minister stwierdziła, że w Polsce przekazano ponad 200 mld zł na ratowanie miejsc pracy, co pozwoliło uratować ponad 8 mln z nich. Świadectwem tego, że te pieniądze zostały dobrze zainwestowane, jest stopa bezrobocia, która wynosi obecnie 5,6 proc., a według danych Eurostatu - 3,4 proc. Podkreśliła też, że przez cały ten trudny czas nie były ograniczone w żadnej mierze programy społeczne, które były tarczą antykryzysową dla rodzin z małymi dziećmi czy seniorów.

Drugi panel poświęcono omówieniu prac legislacyjnych i politycznych w Unii Europejskiej w ramach planu działania na rzecz Europejskiego Filaru Praw Socjalnych. Poruszano zagadnienia dotyczące pracy zdalnej i cyfryzacji.

- W Polsce wprowadzamy pracę zdalną na stałe do kodeksu pracy, zamknęliśmy już dialog ze stroną pracodawców i stroną społeczną, aby wypracować satysfakcjonujące rozwiązania, które są dobre dla wszystkich - zaznaczyła minister Maląg. Podkreśliła również, że pandemia przyspieszyła procesy cyfryzacji w gospodarce i administracji. Już w tym roku rodzice składali wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start” tylko drogą elektroniczną, a wypłacano je tylko na konta, zaś od 1 stycznia 2022 podobnie będzie ze świadczeniem z programu „Rodzina 500 +”.

Uczestnicy zastanawiali się, jakie mogą być skutki aktualnych propozycji polityki zatrudnienia UE dla mobilności siły roboczej w naszym regionie. Dyskutowano także o zakresie współpracy pomiędzy Europejskim Urzędem Pracy a państwami członkowskimi.

Minister Maląg zauważyła również, że bardzo ważne jest także to, aby przy określaniu płacy minimalnej brać pod uwagę sytuację danego państwa.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…