Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wzięła udział w spotkaniu ministrów pracy państw V4. W Budapeszcie dyskutowano o wpływie pandemii na rynek pracy i sposobach przeciwdziałania jego negatywnym skutkom.

Drugim tematem były rozwiązania legislacyjne, szczególnie dotyczące pracy zdalnej i cyfryzacji.

- Wspólnym mianownikiem działań Grupy Wyszehradzkiej i każdego z państw z osobna była mocna interwencja państwa, aby wesprzeć ratowanie miejsc pracy po pandemii - powiedziała minister Marlena Maląg po spotkaniu ministrów pracy państw V4.

Minister stwierdziła, że w Polsce przekazano ponad 200 mld zł na ratowanie miejsc pracy, co pozwoliło uratować ponad 8 mln z nich. Świadectwem tego, że te pieniądze zostały dobrze zainwestowane, jest stopa bezrobocia, która wynosi obecnie 5,6 proc., a według danych Eurostatu - 3,4 proc. Podkreśliła też, że przez cały ten trudny czas nie były ograniczone w żadnej mierze programy społeczne, które były tarczą antykryzysową dla rodzin z małymi dziećmi czy seniorów.

Drugi panel poświęcono omówieniu prac legislacyjnych i politycznych w Unii Europejskiej w ramach planu działania na rzecz Europejskiego Filaru Praw Socjalnych. Poruszano zagadnienia dotyczące pracy zdalnej i cyfryzacji.

- W Polsce wprowadzamy pracę zdalną na stałe do kodeksu pracy, zamknęliśmy już dialog ze stroną pracodawców i stroną społeczną, aby wypracować satysfakcjonujące rozwiązania, które są dobre dla wszystkich - zaznaczyła minister Maląg. Podkreśliła również, że pandemia przyspieszyła procesy cyfryzacji w gospodarce i administracji. Już w tym roku rodzice składali wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start” tylko drogą elektroniczną, a wypłacano je tylko na konta, zaś od 1 stycznia 2022 podobnie będzie ze świadczeniem z programu „Rodzina 500 +”.

Uczestnicy zastanawiali się, jakie mogą być skutki aktualnych propozycji polityki zatrudnienia UE dla mobilności siły roboczej w naszym regionie. Dyskutowano także o zakresie współpracy pomiędzy Europejskim Urzędem Pracy a państwami członkowskimi.

Minister Maląg zauważyła również, że bardzo ważne jest także to, aby przy określaniu płacy minimalnej brać pod uwagę sytuację danego państwa.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…