Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Gdyni, w czwartej edycji Forum Wizja Rozwoju poświęconego najważniejszym wyzwaniom stojącym przed Polską gospodarką, wzięła udział minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wygłosiła wystąpienie, wzięła także udział w panelach poświęconych wyzwaniom demograficznym i polityce senioralnej.

Pierwszego dnia Forum wystąpienie wygłosiła minister Marlena Maląg.

- W centrum działań polskiego rządu jest polska rodzina. Wsparcie dla polskich rodzin to priorytet - mówiła w Gdyni minister Marlena Maląg. Jak dodała: - To nie są tylko słowa.

Minister podkreśliła, że ostatni rok był czasem walki o zdrowie i życie Polaków, a z drugiej strony - ratowanie miejsc pracy. Na ten cel przeznaczone zostały miliardy złotych, dzięki którym uratowano miliony miejsc pracy.

- Polska sobie poradziła dzięki działaniom, które w odpowiednim momencie przez pana premiera zostały zaproponowane - zaznaczyła szefowa resortu rodziny. I dodała, że swoistą tarczą antykryzysową dla polskich rodzin były w czasie pandemii programy społeczne, które były realizowane bez zakłóceń. To m.in. program „Rodzina 500+” – już ponad 150 mld zł wsparcia dla blisko 6,5 mln dzieci miesięcznie. Do tego dochodzą programy takie jak „Dobry start”, „Mama 4+” czy „Maluch+”.

Nawiązując do założeń Polskiego Ładu minister Maląg wskazała z kolei, że stanowi on dążenie do realizacji marzeń Polaków o lepszym życiu. W centrum tych działań jest rodzina. Mówiła także o poszczególnych obszarach Polskiego Ładu takich jak polityka mieszkaniowa, tworzenie przyjaznego klimatu dla rodzin w pracy, większe nakłady na rozwój sieci instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi, a także o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Wspominała o polityce senioralnej i rozwiązaniach skierowanych do osób starszych, jakie znalazły się w Polskim Ładzie.

Następnie minister Marlena Maląg wzięła udział w panelu „Polska stawia na rodzinę! - czyli jak wyjść z pułapki demograficznej”.

- Stawiamy na rodzinę, to tworzenie dobrego klimatu wokół rodziny – zaznaczyła minister Maląg. Podkreśliła, że inwestycja w rodzinę, kontynuacja dotychczas realizowanych działań oraz proponowanie kolejnych rozwiązań, jest kluczowe jeżeli mówimy o wyjściu z pułapki niskiej dzietności.

Szefowa MRiPS przypomniała, że trwają konsultacje społeczne projektu Strategii Demograficznej, która ma wyznaczać kierunki działań w tym obszarze przez kolejne lata - do 2040 r. Jak zaznaczyła, proces konsultacji i rozmowy z Polakami są niezwykle ważne dla wypracowania rozwiązań odpowiadających na realne potrzeby rodzin.

- Dokument ten proponuje konkretne rozwiązania, niektóre z nich są zaproponowane w Polskim Ładzie - dodała minister Maląg.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…