Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rozbudowywanie kompleksowych programów wsparcia, coraz bogatsza pomoc instytucjonalna oraz szeroka paleta świadczeń pieniężnych – rok 2019 przyniósł wiele dobrych zmian dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

W tym roku wydatki na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przekroczą granicę 22 mld zł. 

- To o ponad 2,5 mld zł więcej niż w ubiegłym roku, który już wtedy przyniósł znaczny wzrost wsparcia dla tej grupy osób m.in. po zrównaniu renty socjalnej do 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Magdalena Maląg. – To pokazuje, że skuteczne wsparcie osób niepełnosprawnych nie schodzi z agendy naszych priorytetowych działań i tak zostanie w kolejnych latach – dodaje minister. 

Ostatni z tegorocznych programów finansowanych z Funduszu - „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” w skuteczny sposób ma  przeciwdziałać dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych. Program wprowadza  usługą asystenta. Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z jego pomocy w dojazdach np. na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne albo do kina, biblioteki czy teatru. Asystenci pomagają także w zakupach i w załatwieniu spraw urzędowych.

- Chcemy, aby z pomocy osobistego asystenta skorzystało jak najwięcej osób niepełnosprawnych, które dzięki temu będą miały możliwość prowadzenia bardziej aktywnego i samodzielnego życia – mówi minister Magdalena Maląg. W przyszłym roku budżet tego programu wyniesie 80 mln zł. 

Tak jak w roku poprzednim, także i w tym, mijającym, rosły świadczenia już istniejące. Od listopada 2019 wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wzrosła z 184,42 zł do kwoty 215,84 zł. Poprzednia podwyżka była w roku ubiegłym. Na zmianach skorzystało ponad 911 tys. osób.

Gwałtowny wzrost płacy minimalnej pociągnął ze sobą z kolei waloryzację świadczenia pielęgnacyjnego. W 2019 r. wysokość świadczenia wynosi 1583 zł netto - mówimy więc o wzroście rzędu 106 zł w porównaniu do ubiegłego roku. Do tego dochodzi 578 zł składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacanych także z budżetu państwa.

- Zwiększając znacznie strumień pieniędzy w ramach świadczeń adresowanych do tej grupy osób, pamiętaliśmy przy tym, że jest to bardzo zróżnicowana grupa, a więc także kierowane wsparcie musi być różnorodne, tak by jak najwięcej osób mogło skorzystać z pomocy – mówi minister Magdalena Maląg.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…